Byli opoką wolnej Polski

Lubelskie obchody 79. rocznicy zbrodni katyńskiej zorganizowano przy symbolicznej mogile na cmentarzu komunalnym przy ulicy Białej

To, że żyjemy dziś w wolnym kraju, zawdzięczamy tym tysiącom pomordowanych – powiedział Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski, podczas poniedziałkowych uroczystości upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej.

Wojewoda dodał, że „tak jak fundamentem funkcjonowania państwa komunistycznego na ziemiach polskich było kłamstwo katyńskie, tak nie ma wątpliwości, że fundamentem niepodległej i wolnej Polski jest właśnie ofiara złożona przez tysiące naszych rodaków w Katyniu i innych miejscach sowieckiej kaźni”.

Lubelskie obchody 79. rocznicy zbrodni katyńskiej zorganizowano przy symbolicznej mogile na cmentarzu komunalnym przy ulicy Białej. Goście pomodlili się w intencji pomordowanych na Wschodzie, złożyli kwiaty i zapalili znicze przed mogiłą.

Zbrodni katyńskiej dokonali na polskich obywatelach oficerowie NKWD. Szacuje się, że rozstrzelali ponad 21 tysięcy osób, choć faktyczna liczba ofiar może być wyższa. W Katyniu zamordowano m.in. oficerów Wojska Polskiego, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza i Żandarmerii Wojskowej, funkcjonariuszy Policji Państwowej czy Straży Więziennej. GR