Nie było szansy czy chęci?

Miasto Włodawa nie złożyło wniosku o dofinansowanie termomodernizacji swoich szkół, w tym zwłaszcza rozpadającego się budynku „Trójki”. Termin składania wniosków w ramach RPO upłynął 15 listopada. – To skandal i granda – mówi oburzony radny Krzysztof Flis, jednocześnie nauczyciel w SP nr 3. – Nie było żadnych szans na skuteczne aplikowanie w tym programie – ripostuje burmistrz.

 

15 listopada upłynął termin składania wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Działania 5.2 Efektywność energetyczna sektora publicznego w ramach konkursu RPO WL 2014-2020. Do „rozdania” było ponad 220 mln zł, a maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu wynosi 85% kosztów kwalifikowanych, a w przypadku np. włodawskiej „Trójki” mogłoby to być nawet 95%. Można było otrzymać dofinansowanie m.in. na: termomodernizację szkół, ocieplenie obiektów, wymianę drzwi i okien, modernizację systemów grzewczych i wentylacji, klimatyzację, włącznie z systemami zarządzania energią. Te wszystkie działania idealnie wpisują się w plan remontu największej włodawskiej podstawówki – SP nr 3, która od lat jest w opłakanym stanie.
Podobno w ratuszu wszystko się zatrzymało na etapie audytu energetycznego dla szkół, który wykonał jeden z pracowników urzędu mający specjalne uprawnienia do tego. Wynikało z niego, że ze szkół miejskich tylko „Trójka” może mieć szanse na spełnienie kryteriów konkursu. A i to tylko teoretyczne szanse. Dodatkowym problemem był fakt, że w październiku specjalistka od środków unijnych była „na przysłowiowym wylocie”, zaś sekretarz miał inne ważne zajęcia na głowie.
– Za mało punktów moglibyśmy otrzymać, gdyśmy nawet spełniali wszystkie kryteria – mówi burmistrz. – Nie mieliśmy szans na utrzymanie tzw. efektu energetycznego, który wynosi co najmniej 30% oszczędności energetycznej. Szkoda zatem było wydawać pieniądze i marnować czas na pisanie wniosku, który już na starcie stawiałby nas na przegranej pozycji. Poczekamy na nowe konkursy, w których będziemy mieli zdecydowanie większe szanse.
Są jednak tacy eksperci, którzy są w stanie zakładać się z burmistrzem, że akurat w „Trójce” wskaźnik oszczędności energetycznej mógł sięgać nawet 40%.
Brak wniosku wielu dziwi, zwłaszcza w przypadku „Trójki”. Szkoła ta wybudowana w latach 90. i praktycznie nieremontowana od ponad 20 lat znajduje się w skrajnej ruinie. Niektórzy twierdzą nawet, że inspektor budowlany może z czasem szkołę zamknąć. Ponadto niedługo dojdą klasy siódme i ósme, więc szkoła będzie się rozrastała. – Elewacja się sypie, kanalizacja przecieka, tynki odpadają, ciepła woda leci w toaletach, a za energię płacimy gigantyczne kwoty – wymienia jeden z nauczycieli tej szkoły. (gd)

Gwoli sprawiedliwości informujemy, iż w minionym tygodniu miasto Włodawa złożyło dwa wnioski o dofinansowanie projektów inwestycyjnych z Lokalnej Grupy Działania „Poleska Dolina Bugu” w ramach osi 4 lider Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Pierwszy projekt dotyczy budowy budynku rekreacyjnego na stadionie miejskim wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W nowym budynku o powierzchni ok. 200 m kw. znajdować się będą m.in. pomieszczenia siłowni oraz szatnie z zapleczem sanitarnym. Wartość projektu to 500 tys. zł netto.
Drugi projekt przewiduje rozbudowę ciągów pieszo-rowerowych w mieście. Nowe ścieżki mają powstać na ulicach Sierpińskiego i Mostowej. Projekt zakłada również ustawienie w tych miejscach stojaków na rowery, ławeczek i koszy na śmieci. Wartość projektu to ponad 215 tys. zł brutto.
Decyzję o przyznaniu dofinansowania poznamy na początku przyszłego roku.