Były starosta ma niesmak

Były starosta ma niesmak, a wywołały go koszty, jakie powiat krasnostawski wydał na dokończenie przebudowy ul. Sobieskiego. Zdaniem byłego starosty, a dziś radnego Janusza Szpaka, wydanie ponad 3 mln zł na wybudowanie 500-metrowego odcinka drogi nie ma sensu, bo za takie pieniądze można było wyremontować kilka kilometrów dróg w powiecie. W odpowiedzi wicestarosta Marek Nowosadzki przypomniał, że powiat do inwestycji dołożył tylko 834 tys. zł.

Pierwszy etap przebudowy ul. Sobieskiego rozpoczął się, gdy starostą krasnostawskim był jeszcze Janusz Szpak (PSL). Drugi i trzeci, niedawno zakończony, zrealizowane zostały już w tej kadencji. Do tego ostatniego były włodarz powiatu ma zastrzeżenia, o których mówił na ostatniej sesji rady powiatu.

– Dobrze, że na terenie powiatu realizuje się wiele inwestycji drogowych i za to jestem wdzięczny zarządowi i dyrektorowi ZDP Markowi Kluskowi, ale zakończona niedawno budowy ulicy Sobieskiego budzi moje wątpliwości – mówił Janusz Szpak. – Jeżeli 500 metrów drogi w Krasnymstawie zostało wybudowane za prawie 3,5 mln zł, to łatwo sobie policzyć, że 1 km drogi kosztowałby 7 mln zł. Ile by można za te pieniądze wybudować dróg w powiecie na terenie gmin? Czy budowę Sobieskiego dokończono w myśl zasady: zastaw się, a postaw się? – pytał radny, kierując swoje pytania do starosty Andrzeja Leńczuka, nadmieniając, że mieszka on w pobliżu Sobieskiego. – Mam po prostu taki niesmak – zakończył swoją wypowiedź.

Szpakowi odpowiedział nie Leńczuk, lecz Marek Nowosadzki, wicestarosta powiatu, bo to on przede wszystkim zabiegał o dokończenie przebudowy ul. Sobieskiego. – Inwestycja kosztowała dokładnie 3 167 000 zł – sprostował na początek wyliczenia Szpaka. – Została wykonana nowa nawierzchnia asfaltowa oraz poszerzono jezdnię do sześciu metrów. Przebudowano kanalizację burzową oraz przełożono sieć gazową i sieć elektroenergetyczną. Są w końcu chodniki z kostki brukowej, nowe oświetlenie uliczne, powstało 76 zatok postojowych przy blokach mieszkalnych oraz 11 miejsc parkingowych przy parafii Matki Bożej Pocieszenia.

Modernizacja tej ulicy bez uwzględnienia miejsc postojowych i kanału burzowego nie miałaby najmniejszego sensu, bo problemy drogowe trzeba rozwiązywać kompleksowo. Biorąc pod uwagę zakres wykonanych prac, zarzuty, że inwestycja jest bardzo droga, trudno uznać za uzasadnione.

Nowosadzki przypomniał, że na inwestycję powiat pozyskał prawie 1,5 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a 834 tys. zł dołożyło miasto Krasnystaw. – Powiat wyłożył taką samą kwotę i tyle kosztowała nas ta istotna i potrzebna mieszkańcom inwestycja – podkreślał wicestarosta. – Na osiedlu Chmielna, przez które przebiega ul. Sobieskiego, mieszka ponad 1300 mieszkańców miasta. (s)