Caritas pomaga paniom pokonać raka

Krasnostawski ośrodek Caritasu otworzył Oddział Rehabilitacji dla kobiet, które leczą się z nowotworów piersi.


W Polsce każdego roku, ponad 17 tysięcy kobiet zapada na raka piersi i blisko 80 procent z nich jest skutecznie leczona. Jednak wyleczenie lub zatrzymanie rozwoju choroby to dopiero początek drogi do przywrócenia sprawności i radości z życia. Choć Polki coraz chętniej poddają się profilaktycznym badaniom mammograficznym, to nadal prawie 80 procent zapraszanych pań, na badanie nie przychodzi. A przecież nawet stwierdzony nowotwór, nie jest wyrokiem śmierci, diagnoza we wczesnym stadium daje niemal pewność wyleczenia. Ponadto obecne, nowoczesne metody rehabilitacji, doskonale uzupełniają leczenie kliniczne. I taki właśnie Ośrodek Rehabilitacji otworzono właśnie w Centrum Charytatywnym Caritas w Krasnymstawie.
– W naszym Ośrodku Terapii i Rehabilitacji Caritas pracujemy nad świadomością pacjentek w kierunku budowania poczucia, że choć jestem lub byłam chora, to mam realny wpływ na stan mojego organizmu – mówi kierownik Caritas w Krasnymstawie Monika Kowalczyk. – Dla nabycia takiej postawy niezbędna jest wiedza, a tę można zdobyć podczas rehabilitacji w placówkach specjalistycznych. Nasz Ośrodek świadczy usługi w zakresie magnetoterapii, laseroterapii, elektroterapii, krioterapii, hydroterapii oraz masażu klasycznego. Każdy pacjent, który zgłosi się do nas ze skierowaniem od lekarza na rehabilitację ma ustalany indywidualny, optymalny tryb rehabilitacji. Terapia prowadzona jest przez dyplomowaną kadrę specjalistów – opowiada Kowalczyk.
Krasnostawski Caritas zaprasza panie walczące z rakiem na spotkanie z psychoterapeutą. Odbędzie się ono 10 maja o 9.00 przy ul. Szkolnej 9.
– Nowoczesna rehabilitacja, jest bardzo złożonym, wielopoziomowym procesem terapeutycznym, podczas którego różni specjaliści, zajmują się pacjentem i synchronizują wzajemne działania – mówi z kolei kierownik Ośrodka Rehabilitacji Anna Marchewka. – Do metod stosowanych w rehabilitacji ambulatoryjnej należy kinezyterapia grupowa lub indywidualna, fizykoterapia, masaż klasyczny, różne formy masażu aparaturowego, a także psychoterapia grupowa. Szczególnie masaż wibracyjny, masaż wirowy, drenaż limfatyczny, ćwiczenia czynne wolne, samowspomagane, izometryczne mięśni kończyny górnej, brzucha, ćwiczenia oddechowe – wylicza.
W przełamywaniu lęku przed własnym ciałem po masektomii i „oswajaniu” choroby, szczególną rolę odgrywa praca z psychologiem. W krasnostawskim Caritas taką terapię poprowadzi Joanna Dutkowska. (k)