Cel jest jasny

Trener Robert Lis jest zadowolony z transferów przeprowadzonych w letniej przerwie przez lubelski klub

Niedzielnym spotkaniem w hali Globus z drużyną z Koszalina szczypiornistki MKS Perła Lublin rozpoczną nowy sezon w zreformowanej, zawodowej PGNiG Superlidze Kobiet. Przed naszym zespołem stawiane są dwa cele – obrona mistrzowskiego tytułu i jak najlepszy występ (po czterech latach przerwy) w elitarnej Delo Women’s EHF Champions League.
Zespół MKS Perła do nowego sezonu przygotowywał się w Lublinie, a także podczas serii turniejów.


– Jestem bardzo zadowolony – mówi o przygotowaniach trener Robert Lis. – Dziewczyny wykonały ciężką, czasami żmudną pracę, która na tym etapie jest niezbędna i ma przynieść odpowiednie efekty w przyszłości. W Lublinie koncentrowaliśmy się na pracy fizycznej. Dużo było zajęć na siłowni i stadionie lekkoatletycznym. Nie zapominaliśmy również o zajęciach stricte piłkarskich. Praktyczne codziennie pracowaliśmy nad taktyka i zgraniem zespołu – dodaje szkoleniowiec.

Drużyna uczestniczyła w trzech turniejach. Wygrała zawody w Kielcach i Hodoninie, a w Koszalinie zajęła drugie miejsce, przegrywając ze Startem Elbląg.

– Te wyniki nie mają żadnego znaczenia. Oczywiście, zawsze miło jest wygrywać i w każdym meczu za cel stawiamy sobie zwycięstwo, tym niemniej najważniejsza jest liga i puchary. Sparingi są tylko środkiem do celu. Co do samych meczów lekki niedosyt pozostawiły nasze rywalki. Spodziewaliśmy się trochę wyższego poziomu i wyżej zawieszonej poprzeczki.

Niestety, w większości przypadków spotkania toczyły się do jednej bramki. Wyjątkiem był mecz przeciwko Węgierkom z Mosonmagyaróvári KCSE w Hodoninie. Rywalki zaprezentowały się naprawdę dobrze i trzeba się było sporo napracować, żeby odnieść zwycięstwo – dodaje trener Lis.

Przed sezonem do lubelskiego zespołu dołączyły trzy reprezentantki Polski: skrzydłowa Joanna Gadzina (ostatnio Start Elbląg) oraz byłe zawodniczki Pogoni Szczecin, rozgrywające: Natalia Nosek i Karolina Kochaniak, a także do niedawna ich klubowa koleżanka, Chorwatka Valentina Blazević. Do kadry włączona została także 19-letnia obrotowa Aleksandra Olek, rodowita lublinianka, która przygodę ze szczypiorniakiem rozpoczynała w MKS, a ostatnie lata spędziła w Szkole Mistrzostwa Sportowego ZPRP w Płocku

– Jestem zadowolony z przeprowadzonych transferów. Dziewczyny dosyć szybko adaptują się w zespole, zostały dobrze przyjęte przez koleżanki. Bardzo zależało mi na pozyskaniu Valentiny Blażević na środek rozegrania. Vala to prawdziwa playmarkerka. Dużo widzi, często szuka niekonwencjonalnych zagrań. Czasami jeszcze brakuje jej zrozumienia, potrzebuje czasu.

Automatyzmów nie da się wypracować od tak. Równie zadowolony jestem z Karoliny Kochaniak. Karolina do tej pory występowała na prawym rozegraniu, a ja oczekuję od niej gry na środku, co wymaga czasu i nie do końca jest dla niej komfortowe. Wartym podkreślenia jest jej bardzo dobra w obronie. Z kolei Natalia Nosek to melodia przyszłości. Bardzo utalentowana zawodniczka, jestem przekonany, że to transfer na lata dla naszego klubu.

Natalia w przyszłości może być jedną z najlepszych zawodniczek na swojej pozycji w kraju. W sparingach jest wprowadzona powoli, z uwagi na długą przerwę spowodowana kontuzją. Potrzebuje wzmocnić się fizycznie, ale wierzę, że da nam bardzo dużo. Asia Gadzina, to bardzo solidna i sumienna skrzydłowa, jakiej potrzebowałem. Ola Olek to bardzo młoda zawodniczka. Ma na pewno duży talent. Wszystko zależy od jej pracy. Podobała mi się jej bardzo ambitna gra w obronie – ocenia nowe zawodniczki trener Lis.

W pierwszym spotkaniu, w niedzielę (8 września) o godzinie 18, MKS Perła podejmować będzie w hali Globus Piłkę Ręczną Koszalin.

Przypomnijmy! W sezonie 2019/2020, w pełni zawodowej lidze, wystąpi tylko osiem zespołów. Oprócz MKS Perła Lublin i PR Koszalin także: Metraco Zagłębie Lubin, KPR Gminy Kobierzyce, Start Elbląg, Piotrcovia Piotrków Trybunalski, Ruch Chorzów oraz beniaminek JKS Jarosław.

Drużyny będą rywalizowały systemem każdy z każdym cztery pełne rundy. Rozgrywki zakończą się 20 maja.