Celnicy brali łapówki przez całe lata

Siedmiu od razu dobrowolnie poddało się karze, dwaj zmarli w trakcie procesu. Teraz Prokuratura Krajowa poinformowała o wyroku skazującym dla pozostałych 42 celników z Dorohuska, którzy przez lata brali łapówki za przymykanie oczu na przemyt.

To była jedna z największych i najgłośniejszych spraw w historii regionu. Jedenaście lat temu aż 51 celników z oddziału w Dorohusku zostało oskarżonych o korupcję. Śledztwo w tej sprawie prowadził Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

– W toku śledztwa prokurator ustalił, że w okresie od 1997 roku do 2008 roku kilkudziesięciu funkcjonariuszy celnych, wykonujących obowiązki na przejściu granicznym w Dorohusku, przyjmowało korzyści majątkowe podczas wykonywanej odprawy celnej. Czynności te dotoczyły przywozu na terytorium RP towarów akcyzowych w postaci alkoholu oraz papierosów.

Funkcjonariusze przyjmowali pieniądze w złotówkach i dolarach amerykańskich. W różnych latach objętych aktem oskarżenia kwoty tych łapówek w przypadku poszczególnych osób wynosiły od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy dolarów. W toku postępowania prokurator ustalił, że oskarżeni uczynili sobie z tego procederu stałe źródło dochodu – poinformowała w miniony poniedziałek (4 października) Prokuratura Krajowa.

Sprawa latami ciągnęła się przed Sądem Rejonowym w Chełmie. Siedmiu oskarżonych o przyjmowanie łapówek dobrowolnie poddało się karze, dwaj zmarli w trakcie procesu. Po 11 latach od przedstawienia zarzutów, jak podała prokuratura, pozostali celnicy usłyszeli w końcu wyroki skazujące. Kary nie są jednak zbyt dotkliwe.

– Sąd Rejonowy w Chełmie skazał 42 celników na kary pozbawienia wolności w wymiarze od 10 miesięcy do 2 lat, zawieszając ich wykonanie na okres próby od 3 do 5 lat. Ponadto orzekł wobec oskarżonych zakaz zajmowania stanowisk w służbie celno-skarbowej przez okres od 4 do 6 lat. Byli celnicy będą również musieli uiścić grzywny w wysokości do 24,4 tysięcy złotych. Sąd orzekł również przepadek na rzecz Skarbu Państwa korzyści majątkowych, jakie uzyskali oni z przyjmowania łapówek, w wysokości od kilkuset złotych do ponad 80 tysięcy złotych – informuje dział prasowy PK.

Orzeczenie sądu nie jest prawomocne. (pc)

4 KOMENTARZE

    • Sugerujesz, że to Ziobro kradł w latach 1997-2008, a teraz mataczył i zatajał? Oczywiście logika działa. Spytaj swoich wolnych sądów, dlaczego 11 lat wałowały te wały.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here