Centralny Plac Zabaw 2022

Miesiące wypełnione atrakcjami dla osób w każdym wieku, z przewagą oferty dla najmłodszych lublinian. To zaproszenie głównie na teren wokół Centrum Kultury w Lublinie, choć program obejmuje również Dom Kultury LSM oraz Muzeum Osiedli Mieszkaniowych. Od początku do końca wakacji.


W lipcu i sierpniu organizatorzy spodziewają się tu tysięcy dzieci i młodzieży, którzy nie mają szans trafić latem na zorganizowany wypoczynek wyjazdowy. Odwiedzając Centralny Plac Zabaw z rodzicami czy opiekunami trafią na przestrzeń atrakcyjną dla rozmaitych działań artystycznych, animacyjnych, edukacyjnych i sportowych.

Głównym polem projektu jest teren wokół Centrum Kultury przy ul. Peowiaków – zacieniony skwer z przylegającymi do niego placami zabaw, a także oryginalnie zaaranżowane przestrzenie w obrębie gmachu tej instytucji. Każdy może włączyć się w prowadzone tu działania: warsztaty, pokazy, projekcje filmów, koncerty, happeningi. To przeważnie imprezy dla dzieci i młodzieży, ale też dorosłych i seniorów.

Wszyscy znajdą tu specjalne strefy i urządzenia do różnych dyscyplin i aktywności. Również tych nieszablonowych, jak np. tzw. sporty miejskie. Będą możliwe np. ćwiczenia gimnastyczne na rozstawionych przyrządach sportowych, popisy na estradzie dla dzieci muzykujących i śpiewających.

Absolutną nowością są tu warsztaty dla starszych dzieci z fact-checkingu, czyli weryfikowania informacji. Uczestnicy będą później potrafili zidentyfikować wiadomości czy całe narracje dezinformacyjne wykorzystywane w mediach. Wspólnie z rodzicami nawet dzieci potrafią wówczas skutecznie rozpoznawać przypadki treści fałszywych lub zmanipulowanych. To ambitne zadanie organizatorów odnosi się głównie do szerokiego kontekstu wojny w Ukrainie.

Wykwalifikowani animatorzy

…specjaliści od poszczególnych dziedzin pomogą tu profesjonalnie w doborze wakacyjnej rekreacji. Ale też by nauczyć się nowych umiejętności, rozbudzić wyobraźnię i odkryć swój potencjał. W większości organizowane tu zajęcia są bezpłatne, choć czasem wymagają zapisów. W ramach projektu CPZ w przestrzeni CK znajdziemy idealne miejsca, by zyskać nowe znajomości, wymienić się pomysłami, doświadczeniem. Jak na zajęciach w wirydarzu CK gdzie oczekują nas warsztaty o tematyce botanicznej, czyli Letnia Akademia Ogrodnicza, prowadzona przez Cezarego Michalca. Np. tworzenie orgiami.

Będzie jak zawsze duża dawka muzyki. W tymże wirydarzu usłyszymy jedno z ciekawszych zjawisk na polskiej scenie muzycznej – zespół BOKKA. Premierowy koncert da tutaj Golden z udziałem wyjątkowych gości, to m.in. Natalia Grosiak, Bisza, Kroki, Novika oraz Runforrest. Wieczorami zagra też „Niedźwiedź w lesie”, czyli lubelski Sound System słynący z dużej dozy improwizacji. Przed nami również koncert duetu Czuła Obserwacja – ta zademonstruje swoją twórczość wynikającą z nowinek technologicznych brzmień, co sami określają jako „styk dźwiękowych światów”. Będzie też koncert Łony i Webbera + The Pimps, którzy wspólnie tworzą tu nową jakość, acz najnowsza twórczość raperów nie zdominuje estrady CPZ.

Plac zabaw nie zna granic

Poza przestrzenią Centrum Kultury w ramach CPZ można bawić się też wokół Domu Kultury LSM. Program artystyczny obejmuje tu: Cyrkowe opowieści – spektakl improwizowany, Magiczni asystenci – pokaz iluzjonistyczny dla dzieci, Niezły cyrk – warsztaty nowocyrkowe.

Ponadto wieczory poetyckie, spektakle teatralne i koncerty – muzyki akordeonowej, latino w stylu bossa nova, ale i rocka. Będą też warsztaty i animacje: w rodzaju Teatro-joga dla seniorów, warsztaty wokalno-aktorskie dla dzieci.

CPZ zagości również w Muzeum Osiedli Mieszkaniowych (ul. Wileńska 21): tu m.in. warsztaty z organizowania rzeczy na biurku oraz Turniej Krzyżówek Literackich.

– W wymienionych lokalizacjach znajdziecie u nas wszelkie nietuzinkowe zabawy oraz zajęcia inspirowane m.in. naturą i sportem, choćby ćwiczenia z kręgu nowego cyrku i ekwilibrystyki – zachęcają organizatorzy przedsięwzięcia z Centrum Kultury. Ich projekt CPZ skupia się na integracji międzykulturowej, międzypokoleniowej w ramach różnych dziedzin sztuki, emocji oraz relacji człowieka z otoczeniem.

Szczegółowy program: http://www.ck.lublin.pl i na Facebooku. Część warsztatów przewiduje zapisy.

Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here