Centralny Plac Zabaw w pół drogi

Na Centralnym Placu Zabaw wakacyjna zabawa trwa w najlepsze. Najbliższe wydarzenie, spektakl „Gliny z innej gliny cz. III: Ryngraf” w wykonaniu Scena InVitro, już 5 i 6 sierpnia, o 21.00

Nawet jeśli wakacje są już na półmetku, Centralny Plac Zabaw nie ustaje w ciekawych propozycjach dla wakacyjnych mieszczuchów. Ten ciąg wydarzeń Centrum Kultury w Lublinie gwarantuje, że trudno będzie nudzić się podczas reszty lata w mieście.

Przez obydwa miesiące kanikuły znajdujemy tu interesujące wydarzenia dla osób w każdym wieku. Są nietuzinkowe zajęcia m.in. inspirowane naturą, ogrodnicze – np. origami, warsztaty nowocyrkowe, iluzjonistyczne, piosenki aktorskiej, medialne i inne.

Przestrzeń CK i teren wokół budowli to tylko część CPZ. Punkty z jego oferty znajdziemy ponadto w Domu Kultury LSM oraz Muzeum Osiedli Mieszkaniowych (ul. Wileńska 21) vide: http://ck.lublin.pl/aktualnosci.

– W tym roku dbamy też o relacje polsko-ukraińskie poprzez Pikniki rodzinne „Integracja”, to część programu „Lato w mieście”. W Lublinie uczy się aktualnie blisko 2000 dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, przybyłych tu w wyniku wojny. Dla nich są tu: animacje, warsztaty, koncerty i spektakle w polskiej i ukraińskiej wersji językowej – zachęcają organizatorzy CPZ. Polecają również sporo dobrej muzyki. Część z niej słuchaliśmy w wirydarzu…

W minionym tygodniu

…28 lipca CK zagrał duet muzyki eksperymentalnej Czuła Obserwacja. Powstał 5 lat temu w Lublinie na potrzeby muzycznego ozdabiania filmów. W ciągu 4 lat dźwiękowo opracował ich ponad 50. W trakcie koncertu Agu Gurczyńska i Łukasz Downar dali popis zafascynowania nowymi możliwościami visual-audio. To prawdziwa podróż na „styk dźwiękowych światów”. To wokal traktowany specjalnym syntezatorem, plus gitara basowa, zapętlone frazy itp. W sumie mnogość doznań pozwalająca na niemal literacki efekt tej wędrówki: sugestywny, barwny, nawet transowy acz bezpieczny w powrocie do świadomości. To lekkostrawna, a nawet życzliwa słuchaczowi strona awangardy, co można sprawdzić słuchając duetu na youtube. Koncertowi towarzyszył pokaz sztuki, jaką tworzy Jakub Grzesiowski i jego Lux Æterna. Polega na bombardowaniu widza wieloma sekwencjami obrazów łączonych w nieoczekiwany sposób, do tego abstrakcyjne formy graficzne bardzo efektownie pulsujące wraz z muzyką.

Dzień później zagrał tu Tember Blanche – ukraiński duet indie-popowy z Kijowa, zawiązany raptem przed dwoma laty. A już ich piosenka „Вечорниці” podbija ukraiński Internet, mimo wojny. Bo wiosną tego roku Tember Blanche mieli wyruszyć w trasę koncertową… To ziściło się dopiero na scenie CK, gdzie wypadli znakomicie. Muzyka duetu jest poetycka, zmysłowa i tkliwa – dla zakochanych.

30 lipca wysłuchaliśmy jeden z najlepszych ukraińskich zespołów indie-rocka, Vivienne Mort. Po 4 latach funkcjonowania wydali już 5 albumów. Ambitną muzykę graną przez ten kwartet słuchają ukraińscy intelektualiści, koneserzy sztuki. W utworach Vivienne Mort obserwujemy stany duszy, poszukiwanie sensu, przeżycia i głębokie myśli. Góruje wyrazisty fortepian i zmysłowy wokal Danieli Zayushkiny, autorki tekstów. Na scenie wirydarza zagrali koncert charytatywnie – gaża artystów wsparła pomoc poszkodowanym w wojnie na Ukrainie.

Co jeszcze przed nami?

5 i 6 sierpnia, o g. 21 spektakl „Gliny z innej gliny cz. III: Ryngraf” zagra Scena InVitro przy CK. Pomysł i reżyseria Łukasz Witt-Michałowski na podstawie opowiadania Marcina Wrońskiego „Trzej przyjaciele z budowy”. Po znakomicie przyjętych „Tej cholernej niedzieli” Roberta Ostaszewskiego i „Złotej robocie” Wrońskiego producenci z Centrum Kultury proponują trzecią odsłonę teatralną przygód głównego bohatera, byłego detektywa.

Zyga Maciejewski (Przemysław Sadowski) po wojnie nie jest już komisarzem policji, próbuje odnaleźć się w roli dozorcy, ciecia. Lata 50. XX wieku, w Polsce trwa wielka odbudowa. Na miejscu zburzonej dzielnicy żydowskiej pod murami lubelskiego Zamku – wciąż więzienie UB, powstaje plac Zebrań Ludowych. Przekaz PRL-owskiej propagandy torpeduje ponury szczegół. I przedwojenny gliniarz, szantażowany przez ubeka (Mirosław Zbrojewicz), znów jest zmuszony prowadzić prywatne śledztwo. W intrydze towarzyszy mu redaktorka ze „Sztandaru Ludu” (Anna-Maria Sieklucka) jednocześnie narratorka budowlanego przedstawienia. Kto i dlaczego spiskuje na tej budowie? Bilety w cenie 50-70 zł. Pozostałe pokazy 24 i 25 września o godz. 20.

7 sierpnia „Wielkie i małe historie” – interaktywny spektakl dla dzieci. Improwizatorzy i cyrkowcy, na podstawie sugestii małych i dużych widzów, stworzą na nowo sceny znane z popularnych filmów i książek. Jak to możliwe, że Superman spotka się z Tarzanem? Jak piłeczkami bawi się Zorro? A Czerwony Kapturek wie co to hula hoop? Na tej scenie może zdarzyć się wszystko. Wstęp wolny, tłumaczenie w polskim języku migowym.

19 sierpnia o godz. 21 jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych tego roku w mieście, premierowy koncert Golden „Kronos” z udziałem wyjątkowych gości. Przemysław Golden Adach to producent muzyczny z Lublina, współzałożyciel grupy Złote Twarze. A „Kronos” to jego dziewiąty producencki album, jednak pierwszy, na którym udało się spełnić tak wiele muzycznych marzeń i stworzyć utwory ze wspaniałymi artystami. Ci, zarówno wokaliści, instrumentaliści, jak i producenci pojawią się na scenie wirydarza. Muzyka oscyluje wokół ambitnej elektroniki, trip-hop, chillout czy rap. Nową płytę promują m.in. single: „Posejdon” z gościnnym udziałem Bisza oraz „Demeter” z Natalią Grosiak i Szattem. Koncert to niepowtarzalna okazja, by usłyszeć na żywo wszystkich wykonawców z płyty. Przed i po koncercie o dobry nastrój zadbają didżeje Szatt&Wuks.

Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here