Centrum już działa

Otwarcie Centrum Religijno-Zabytkowego w Hannie już za nami. To finał wielkiego, wartego ok. 10 mln zł projektu, dzięki któremu tamtejszy drewniany kościół nie tylko zyskał nowy blask, ale też gruntownie zmieniło się jego otoczenie i samo centrum Hanny. Uroczystości uświetnił koncert zespołu Raz Dwa Trzy.

W sobotę (29 czerwca) wszystkie drogi prowadziły do Hanny. Ta niewielka, nadbużańska miejscowość przeżywała prawdziwe oblężenie, ponieważ tego dnia zaplanowano uroczystości otwarcia Centrum Religijno-Zabytkowego. Oczywiście najważniejszą rzeczą w projekcie była renowacja unikatowego na skalę światową, drewnianego kościoła, który zyskał nowy blask, ale wiele zmieniło się też w jego najbliższym otoczeniu.

Wyremontowano budynek starej szkoły i kilka innych drewnianych konstrukcji, w których znalazło się miejsce na muzeum, centrum informacji turystycznej, salę konferencyjną, czy miejsca noclegowe, zaś za kościołem powstał nowy projekt o nazwie „Zegar Męki Pańskiej”. Uroczystości kapitalnym koncertem uświetnił Adam Nowak z zespołem Raz Dwa Trzy.

Potem odbyła się uroczysta msza święta, której głównym punktem było poświęcenie wyremontowanej świątyni przez biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdę. Tak ważne uroczystości przyciągnęły wielu gościu.

Obok wójt gminy Hanna Grażyny Kowalik siedzieli m.in.: europoseł Beata Mazurek i prezydent Chełma Jakub Banaszek. Centrum Religijno-Zabytkowe w Hannie można już zwiedzać.

(bm)