Centrum młodych przedsiębiorców

W blasku fleszy, przy telewizyjnych kamerach, prezydent Chełma Jakub Banaszek oraz prezes spółki Anna-Bud Anna Bartela podpisali umowę na budowę Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej, które powstanie przy ul. Ceramicznej. Wartość inwestycji to prawie 30 mln zł. Inkubator przedsiębiorczości ma być gotowy w październiku przyszłego roku.

Chełmskie Centrum Aktywności Gospodarczej rodzi się w bólach. Inwestycja miała rozpocząć się z końcem 2018 roku, ale po wyborach samorządowych wyszło na jaw, że została źle oszacowana. Według pierwszych danych budowa miała pochłonąć 22 mln zł. Po opracowaniu projektu i kosztorysu wyszło, że na realizację całego zadania potrzeba aż 39 mln zł.

Miasto na Chełmskie Centrum Aktywności Gospodarczej, wpisane do Strategicznych Inwestycji Terytorialnych, dostało 15 mln zł dofinansowania. Gdy okazało się, że to mało, prezydent Jakub Banaszek – jak sam mówi – dzięki wsparciu ze strony marszałka województwa Jarosława Stawiarskiego i członka zarządu Zdzisława Szweda zdobył jeszcze 12 mln zł. Ta kwota pozwoliła na rozpoczęcie procedury przetargowej.

Chełmskie Centrum Aktywności Gospodarczej, inaczej inkubator przedsiębiorczości, powstanie przy ul. Ceramicznej, na terenie pomiędzy szpitalem, a osiedlem Malowane. Jego założeniem jest umożliwienie rozpoczęcia działalności gospodarczej nowym, młodym przedsiębiorcom. Ma wspierać rozwój innowacyjnego i kreatywnego przemysłu w naszym regionie. Teren będzie wyposażony w hale magazynowe, pomieszczenia biurowe z całym uzbrojeniem i pełnym zagospodarowaniem. Przy wjeździe powstanie budynek biurowy, w którym przyszli najemcy będą mogli w dowolny sposób kształtować swoje lokale najmu. Za nim znajdą się hale magazynowo-produkcyjne.

Budowa Centrum jest jednym z elementów podejmowanych działań zmierzających do tworzenia nowych miejsc pracy. Trudno określić, ilu przedsiębiorców będzie mogło w tych pomieszczeniach magazynowych czy biurowych rozpocząć swoją działalność. Wszystko będzie zależało od zapotrzebowania na powierzchnie pojedynczych inwestorów.

– To jedna z najważniejszych inwestycji w Chełmie w ostatnich latach. Projekt ma rozwinąć przedsiębiorczość w naszym mieście i dać szansę młodym ludziom na to, żeby swoją pierwszą działalność gospodarczą mogli rozpocząć i realizować właśnie w Chełmie, żeby nie musieli szukać potrzebnej powierzchni poza granicami miasta – powiedział prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Generalnym wykonawcą inwestycji będzie stołeczna firma Anna-Bud, mająca duże doświadczenie w realizacji podobnych przedsięwzięć. – Specjalizujemy się w budownictwie przemysłowym i kubaturowym. Wykonaliśmy wiele tego typu obiektów, m.in. w starachowickiej strefie gospodarczej. Choć termin na realizację Centrum jest krótki, to jak najbardziej realny – zapewnia Jarosław Ziętal, dyrektor ds. realizacji w firmie budowlanej Anna-Bud.

W ubiegły piątek 11 bm. prezydent Banaszek podpisał z prezes spółki Anna-Bud, Anną Bartelą umowę na realizację inwestycji. Całość ma kosztować 29 897 010 zł, z czego 85 proc. stanowi dotacja z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Wykonawca ma 13 miesięcy na wywiązanie się z zadania.

– Ten projekt stworzy warunki, by ściągnąć inwestorów, którzy tu będą się rozwijać i organizować produkcję. Przygraniczne położenie jest dla nas szansą – powiedział z kolei obecny przy podpisaniu umowy, Zdzisław Szwed, członek zarządu województwa lubelskiego.

Co istotne, projekt bardzo mocno łączy się z innym projektem, gdzie jest przewidziane wsparcie dla osób bezrobotnych. Na rozpoczęcie działalności będzie można dostać dofinansowanie w wysokości 25 tys. zł i po 1 500 zł przez sześć miesięcy. Chełmskie Centrum Aktywności Gospodarczej po wybudowaniu i oddaniu do użytku ma stać się jednostką podległą miastu. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here