Centrum nauki zamiast końskiego targu

Co wtorek na plac przy Rudce zjeżdżają rolnicy. Handlują płodami i drobnymi zwierzętami. Chociaż sprzedających i kupujących nie brakuje, to przyszłości przed targowiskiem nie ma. W miejscu placu ma stanąć centrum nauki a obok przebiegać obwodnica południowa Chełma.

Koński targ ściągą do Chełma rolników od lat. W każdy wtorek na placu na przeciwko baru Ustroń wystawiają swoje płody rolne, zwierzęta (dzisiaj już tylko drobne, jak gołębie czy króliki), sprzęty i inne drobne rzeczy. Dla jednych targ troszkę „zaciąga” folklorem i nie przystaje do dzisiejszych standardów, a dla innych to właśnie jego główny atut. – Coraz mniej jest takich miejsc, a przecież kiedyś możliwość zorganizowania targowiska była dla miasta przywilejem – mówią. – Warto taką tradycję podtrzymać. A może nawet się nią chwalić i wykorzystać promocyjnie.

Chociaż handlujących i kupujących nie brakuje, to przed targowiskiem przyszłości nie ma. Na działce, która należy do miasta, zaplanowano budowę centrum nauki, a obok ma też biec – wylatująca od ulicy Majdan – południowa obwodnica Chełma. – Co z rolnikami, czy przewidziano dla nich inne miejsce? – pytają nasi Czytelnicy.

– Na ten moment żadne decyzje nie zapadły – dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miasta Chełm.

Centrum nauki to póki co wstępne plany, a obwodnica wyjdzie, jeśli miasto dostanie dofinansowanie na jej budowę. W ucywilizowanie targu niezbyt wierzy Artur Juszczak, prezes Chełmskiego Parku Wodnego i Targowisk Miejskich. Spółka dzierżawi plac targowy od miasta. – W związku z tym, że z powodu epidemii opłata targowa została zniesiona, handlujących faktycznie nie brakuje, ale jak opłata była pobierana, sprzedający uciekali na drugą stronę ulicy, żeby jej nie płacić, bo to już teren gminy Chełm – mówi. – Wtedy stają w pasie jezdni, kierowcy się denerwują, bo to utrudnienie i zagrożenie w ruch drogowym.

Spółka mogłyby udostępnić swój plac przy ulicy Zachodniej. To dawne targowisko, które stoi puste. A przecież to kilkaset metrów obok. – Gdyby rolnicy faktycznie chcieli mieć nowe miejsce, to oczywiście udostępnilibyśmy ten teren – przyznaje A. Juszczak.

Ale, dopóki nie będą zmuszeni szukać nowego miejsca, sami się o to nie zwrócą. (bf)

Przedłużona umowy na łączniku

Spółka Chełmski park Wodny i Targowiska Miejskie przedłużyły umowę z Urzędem Miasta na dzierżawę dodatkowej powierzchni na obszarze tzw. łącznika przy Pl. Kupieckiem. Od w lipca zmieni się tez cena za miejsca handlowe. Za stoisko w sektorze o powierzchni 4 mkw. kupcy zapłacą 80 zł a za większe, 6 metrowe – 120 zł. spółka nie podniosła cen dla sprzedających z wolnej ręki. Wynosi nadal 5 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here