Chcą płacić mniej do ZUS

Większość przedsiębiorców z rejestracją czekała na ostatni możliwy moment. W Chełmie do 2 marca wpłynęło 301 zgłoszeń na tzw. mały ZUS, w Krasnymstawie – 109 zgłoszeń, a we Włodawie – najmniej w całym regionie, bo 62.

– Ta liczba może jeszcze nieco wzrosnąć, bo dokumenty można było złożyć także pocztą tradycyjną, a wtedy liczy się data stempla pocztowego. Większość przedsiębiorców z rejestracją czekała na ostatni możliwy moment – mówi Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim. – Samo zgłoszenie to nie wszystko. Trzeba jeszcze dostarczyć do ZUS dokumenty rozliczeniowe za luty.

To w nich przedsiębiorca korzystający z „małego ZUS” wskazuje niezbędne dane: przychód z 2019 roku, ubiegłoroczny dochód i formy opodatkowania działalności gospodarczej. Jednoosobowe firmy muszą przesłać dokumenty do 10 marca, a pozostali przedsiębiorcy – do 16 marca. Dokumenty rozliczeniowe muszą złożyć także przedsiębiorcy, którzy już w styczniu byli na „małym ZUS” (na starych zasadach) i w lutym dalej korzystali z ulgi (już na nowych zasadach) – wyjaśnia rzecznik.

Ulgowe składki zależą od ubiegłorocznego dochodu przedsiębiorcy. Kwota, od której oblicza się składki, to minimum 780 zł, czyli 30 proc. minimalnego wynagrodzenia krajowego. Ulga nie dotyczy składki zdrowotnej, która wynosi aktualnie 362,34 zł. (opr. pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here