Chcesz być zdrowy, zdrowo się odżywiaj

Zdrowe śniadanie w SP nr 34 im. K. Makuszyńskiego

Uczniowie pięciu lubelskich szkół rozpoczęli 8 listopada naukę od zdrowego posiłku. Wszystko w ramach ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”.

Specjaliści biją na alarm: prawie ćwierć miliona dzieci z podstawówek odżywia się w sposób niezapewniający im prawidłowego rozwoju. Wychodzą z domu bez śniadania, przychodzą do szkoły bez drugiego śniadania, nie jedzą obiadu, wiele z nich jest niedożywionych. Stąd akcja „Śniadanie daje moc”.
Byliśmy na takim śniadaniu w klasie III b w Szkole Podstawowej nr 34 im. K. Makuszyńskiego przy ulicy I. Kosmowskiej w Lublinie. Dzieci zasiadły przy wspólnym stole, zastawionym owocami, warzywami i napojami mlecznymi. Apetyty dopisywały, a kolorowe kanapki szybko znikały z talerzy. – Wspólne posiłki spożywamy w klasie bardzo często, bo śniadanie to nasz najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Po raz trzeci włączyliśmy się w ogólnopolską akcję „Śniadanie daje Moc”. Uważam, że to świetna inicjatywa, która nie tylko uczy dzieci zdrowego trybu życia, ale i integruje całą klasę. Ja sama zjadam drugie śniadanie razem z dziećmi, tak, by widziały, że również jem owoce i warzywa – mówi pani Bożena Kwiatkowska, wychowawczyni klasy III B.
Dzieci zwracają uwagę na to, co przynoszą do szkoły i dbają, by były to zdrowe przekąski. W szkole mają dostęp do owoców, jogurtów, serków oraz warzyw. – Przez cały rok dzieci otrzymują dodatkowy bagaż witamin – podkreśla wychowawczyni. Dzieci zgodnie twierdzą że warzywa są po prostu smaczne – Lubię jeść pomidora, ogórki, marchewkę, ale najsmaczniejszy jest dla mnie ziemniak – mówi Marcel z III B.
– Smakują mi warzywa, lubię wszystkie. Gdyby dzieci jadły więcej warzyw, to byłyby lepsze w szkole, na wuefie, lepiej by się uczyły i były zdrowsze – dodaje Jaś również uczeń III B. Akcja „Śniadanie daje moc” skierowana jest do uczniów klas 0–3 już po raz siódmy. Organizowana jest w dniu 8 listopada, w którym przypada Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W Lublinie zdrowe śniadanka zjedli razem także uczniowie szkół podstawowych nr 28, nr 30, nr 14 i nr 4.
Na podstawie informacji od nauczycieli klas 1-6 szkół podstawowych, zebranych przez Danone i Banki Żywności, okazuje się że prawie ćwierć miliona (220 tys.) dzieci szkół podstawowych odżywia się w sposób niewystarczający dla ich prawidłowego rozwoju, np. wychodzą z domu bez śniadania, przychodzą do szkoły bez drugiego śniadania, nie jedzą codziennie obiadu, a ok. 130 tys. uczniów szkół podstawowych w Polsce uskarża się na niedożywienie. (EM.K.)