Chełm czeka na start nowej spółki

Spółka PKP Linia Chełmska Szerokotorowa, której powstanie zapowiadali w błysku fleszy prezydent Jakub Banaszek, europosłanka, Beata Mazurek, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i prezes PKP Krzysztof Mamiński, jest już zarejestrowana. Ma prezesa, siedzibę, ale działalności jeszcze nie rozpoczęła.

W maju 2019 roku prezydent Jakub Banaszek i prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński podpisali list intencyjny dotyczący powołania nowej spółki, podległej państwu, PKP Linia Chełmska Szerokotorowa. Podmiot miał powstać w ciągu około roku, ale plany nieco pokrzyżowała pandemia koronawirusa.

W końcu 16 czerwca 2020 r. zarząd PKP SA wyraził zgodę na utworzenie – przez działającą od blisko 20 lat spółkę PKP LHS w Zamościu – spółki zależnej pod nazwą PKP Linia Chełmska Szerokotorowa. Nowy podmiot z siedzibą w Chełmie ma pełnić funkcję zarządcy infrastruktury kolejowej, przewoźnika realizującego transport ładunków po linii kolejowej nr 63 od Dorohuska do Naftobazy w Zawadówce (o długości ponad 30 km) oraz operatora kolejowych obiektów infrastruktury usługowej.

6 sierpnia ubiegłego roku spółka PKP LChS została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Na jej prezesa powołano obecnego szefa PKP LHS Zbigniewa Tracichleba. Linia Chełmska Szerokotorowa z działalnością operacyjną jeszcze nie ruszyła. Do rozpoczęcia jej funkcjonowania potrzeba jeszcze wykonać wiele niezbędnych prac organizacyjnych i towarzyszących.

Pod koniec ubiegłego roku PKP LHS poinformowała, że Linia Chełmska Szerokotorowa ruszy na początku bieżącego roku. Siedziba nowej spółki na razie mieści się w budynku dworca głównego PKP przy ul. Kolejowej. Powołanie spółki jest jednym z elementów dużego projektu kolejowego, na który składać się będzie również modernizacja dworca kolejowego w Chełmie oraz utworzenie hubu logistycznego, czyli terminala przeładunkowego. LChS to także nowe miejsca pracy dla mieszkańców Chełma i regionu. Pracę może znaleźć nawet kilkadziesiąt osób. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here