Chełm i Ruda-Huta na plus

Związek Powiatów Polskich opublikował oficjalne wyniki Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów. Wybrano najlepsze i najbardziej rozwojowe samorządy. Wśród nich znalazły się miasto Chełm i gmina Ruda-Huta.

Samorządy sklasyfikowane w rankingu są oceniane przez ekspertów Związku Powiatów Polskich według wielu kryteriów zgrupowanych w dziesięciu grupach tematycznych. Brane pod uwagę są m.in.: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania samorządu, promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, wspieranie działań na rzecz gospodarki, czy promocja rozwiązań proekologicznych. Eksperci ZPP docenili m.in. miasto Chełm, które znalazło się na siódmym miejscu Rankingu Gmin i Powiatów 2016 w kategorii miast na prawach powiatu. Natomiast gminę Ruda-Huta sklasyfikowano na miejscu piątym w kategorii gmin wiejskich.
– To wyróżnienie mnie cieszy, bo pod uwagę były brane wielorakie kryteria – mówi Kazimierz Smal, wójt Rudy-Huty. – Ale pracujemy nie dla rankingów, ale dla rozwoju gminy. Choć to miłe, kiedy ktoś docenia naszą pracę i zalicza nas do najbardziej rozwojowych gmin w kraju. W poprzednich latach również byliśmy ujęci w tym rankingu. Najwyższe miejsce, jakie zajęliśmy do tej pory, to ósme. W tym roku udało nam się awansować do pierwszej piątki. To na pewno sukces, biorąc pod uwagę, że wszystkich gmin wiejskich w kraju jest około 1,5 tysiąca. (w)