Chełmianin w Encyklopedii Osobistości RP

Najznakomitsi żyjący Polacy – politycy, naukowcy i sportowcy, a wśród nich chełmianin – dr hab. Andrzej Wawryniuk. Dorobek naukowy i życiorys profesora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zamieszczono w prestiżowej, polskiej wersji Encyklopedii Osobistości RP wydanej w grudniu br.

Dr hab. Andrzej Wawryniuk od wielu lat jest związany ze szkolnictwem Chełma i powiatu chełmskiego, obecnie jest zatrudniony na etacie profesora PWSZ w Chełmie. Jest historykiem, geografem społeczno-ekonomicznym, specjalizującym się w badaniach historii regionu nadbużańskiego i stosunków polsko-radzieckich. Autor około 250 publikacji w polskich, ukraińskich, rosyjskich, niemieckich, mołdawskich, rumuńskich, kanadyjskich wydawnictwach naukowych.

Jego prace naukowe znajdują się m.in. w Bibliotece Kongresu USA. Osiągnięcia te są efektem ciężkiej, wieloletniej pracy. Dr hab. A. Wawryniuk przyznaje, że na odpoczynek niewiele miał dotąd czasu. Każdą wolną chwilę poświęcał na gromadzenie materiałów i pisanie prac naukowych. Dopiero ostatnio pozwolił sobie na chwile relaksu i po raz pierwszy po 48 latach pracy zawodowej wyjechał na urlop za granicę – do Rzymu i na Wyspy Kanaryjskie. Gdy przed tygodniem wrócił do Chełma, czekała na niego wyjątkowa przesyłka – pięknie wydana „Encyklopedia Osobistości RP”, w której zamieszczono poświęcony mu obszerny biogram.

W kompendium biograficznym wydanym w grudniu br. w Wielkiej Brytanii przez British Publishing House LTD (pierwszą taką encyklopedię biograficzną w 1849 r. wydał w Wielkiej Brytanii szkocki wydawca Adam Black) znalazło się ponad tysiąc biogramów znanych polskich polityków (w tym prezydentów RP), naukowców, artystów, biznesmenów, działaczy społecznych i sportowców.

W przedmowie tej publikacji czytamy, że są to „sylwetki osób, które z uwagi na swoje dotychczasowe dokonania postrzegane są jako wybitne Osobistości”, a „celem Encyklopedii Britishpedia jest pokazanie społeczeństwu, szczególnie młodzieży, że działania człowieka są warte wysiłku, a ich efekty zostaną odpowiednio uhonorowane”. Dr hab. A. Wawryniuk nie ukrywa, że czuje olbrzymią satysfakcję.

– Zobaczyć swoje nazwisko wśród nazwisk tych wszystkich znamienitych osobistości to wielkie wyróżnienie – mówi dr A. Wawryniuk. – To dowód na to, że my, chełmianie nie mamy powodów do kompleksów. Możemy osiągać sukcesy, jeśli tylko chcemy i ciężko pracujemy. Większość z tego, co osiągnąłem było możliwe dzięki pracy w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie. (mo)