Chełmska podstrefa w cenie

W Rzeszowie podsumowano miniony rok funkcjonowania mieleckiej strefy ekonomicznej. Na spotkaniu nie zabrakło chełmskich urzędników, którzy skorzystali z okazji i przeprowadzili szereg rozmów z kolejnymi potencjalnymi inwestorami. Z jakim skutkiem?

– Tworząc chełmską podstrefę, wierzyliśmy, iż stanie się ona dodatkowym argumentem, który w wielu przypadkach zaważy na decyzji firm o budowie w naszym mieście nowych zakładów produkcyjnych. Tak też się stało – mówi prezydent Chełma Agata Fisz. – Cieszy nas również, iż nowe inwestycje tworzą w Chełmie zarówno firmy spoza miasta, jak i przedsiębiorstwa, które już wcześniej tu działały.
W Rzeszowie dokonano podsumowania ostatniego roku działalności Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro-Park” Mielec, do której należy Podstrefa Chełm. Uczestniczyli w nim urzędnicy chełmskiego magistratu.
– Spotkanie było okazją do przeprowadzenia wstępnych rozmów z kolejnymi firmami, które mogą inwestować w chełmskiej podstrefie – mówi Marcin Grel, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą. – Chodzi przede wszystkim o branże produkcyjne, które rozważają budowę nowych zakładów. Oczywiście nasze rozmowy nie oznaczają, iż za kilka dni nowa firma rozpocznie w Chełmie budowę fabryki. Plany rozwojowe przedsiębiorstw często rozłożone są w czasie, a decyzje mogą zapaść nawet za rok lub dwa.
Uczestnictwo przedstawicieli miasta w spotkaniu w Rzeszowie, jak twierdzą urzędnicy, to także efekt doceniania działań podejmowanych przez miasto, przez mielecką strefę. Chełm, którego jeszcze nie dawno próżno było szukać na mapie stref ekonomicznych, w ciągu niespełna roku zyskał już kilku inwestorów.

– Oczywiście wciąż trudno nam się porównywać do stref, które powstały kilkanaście lat temu lub tych działających w wielkich miastach – twierdzi Grel. – Niemniej jednak, biorąc pod uwagę fakt, iż Podstrefa Chełm została uruchomiona całkiem niedawno, jesteśmy wśród najlepiej rozwijających się podstref, co również zauważalne jest w centrali strefy. Mamy już kilku inwestorów i kolejnych, którzy poważnie rozważają ulokowanie swoich inwestycji właśnie u nas.
W niedługim czasie Podstrefa Chełm powinna „przyjąć” kolejnego inwestora. Obecnie trwają już niezbędne procedury administracyjne w sprawie wydania pozwolenia na prowadzenie działalności w strefie dla firmy, która w Chełmie uruchomić chce zakład produkcji biokomponentów. Zatrudnienie znaleźć tam może około 50 osób. (ptr)