Anonsujemy, zapraszamy, polecamy…
Stań w szranki Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
Chełmski Dom Kultury czeka do 18 kwietnia na zgłoszenia chętnych do udziału w eliminacjach 70. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Eliminacje odbędą się 24 kwietnia 2025r. o godz. 10:00 w sala widowiskowej ChDK. Organizatorzy czekają na zgłoszenia od młodzieży szkół ponadpodstawowych, studentów oraz osób dorosłych z Chełma oraz powiatów: chełmskiego, krasnostawskiego, włodawskiego, hrubieszowskiego. Konkurs tradycyjnie prowadzony będzie w formie czterech turniejów: turniej recytatorski, turniej poezji śpiewanej, turniej wywiedzione ze słowa, turniej
teatrów jednego aktora. Zgłoszenia do eliminacji można złożyć osobiście w siedzibie Chełmskiego Domu Kultury (w punkcie informacyjnym) lub e-mail: tzch@chdk.chelm.pl do dnia 18 kwietnia 2025 r.
Pisanki i inspiracje wielkanocne w ChBP
W kwietniu Czytelnia Chełmskiej Biblioteki Publicznej zaprasza na ekspozycję książek i czasopism poświęconą tradycjom wielkanocnym. Odwiedzający bibliotekę mogą zapoznać się z publikacjami przedstawiającymi tradycyjne chełmskie i lubelskie pisanki oraz poszukać pomysłów na przygotowanie potraw lub wystroju wielkanocnego stołu. Inspiracją będą książki z zasobu Działu Zbiorów Regionalnych i Czytelni oraz archiwalne i współczesne czasopisma: „Moja Przyjaciółka” z 1939 r., „Światowid” z 1926 r., „Przekrój” z 1949 r. oraz kilka numerów prasy współczesnej, wydanej po 2000 r.
„Cały świat z pisanki…” – wystawa w Muzeum Ziemi Chełmskiej
Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza na wystawę „Cały świat z pisanki… najważniejsze atrybuty Świąt Wielkanocnych” (siedziba muzeum przy ul. Lubelskiej 56 A – Dział Etnografii MZCh). Autorem wystawy jest Michał Kowalik, a kuratorem ekspozycji Ilona Sawicka.
Goście mają okazję dowiedzieć się więcej o szczególnym znaczeniu pisanek, zobaczyć kunsztowne, obecne w kulturze od tysiącleci wzory, którymi wciąż są zdobione tradycyjne lubelskie pisanki batikowe, a także poznać nowe metody zdobienia. Wystawa czynna do 30 kwietnia.
Pasja i kariera: spotkanie z Aleksandrą Borysiewicz i Grzegorzem Chwesiukiem
Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza młodzież szkół ponadpodstawowych oraz uczniów klas 7-8 szkół podstawowych, a także wszystkich zainteresowanych na spotkanie w ramach cyklu „Pasja i kariera”. Spotkanie zaplanowano 24 kwietnia br. o godz. 9.00 w sali widowiskowej ChBP. Gośćmi wydarzenia będą: Aleksandra Borysiewicz i Grzegorz Chwesiuk, współorganizatorzy festiwalu „Niezła Sztuka”.
Aleksandra Borysiewicz jest animatorką i menedżerką kultury, specjalizującą się w fotografii i filmie. Jest nauczycielką w Młodzieżowym Domu Kultury w Chełmie, gdzie prowadzi Grupę Fotograficzną „Paparazzi”. Współpracowała z marką biżuteryjną Katie’s.
Grzegorz Chwesiuk jest geologiem, właścicielem firmy „GeoLogicznie”, autorem regionalnych kalendarzy, organizatorem „Wieczorów z chełmską fotografią”. Z zamiłowania zajmuje się fotografowaniem i podróżowaniem po świecie.
Zgłoszenia grup szkolnych – tel. 82 564-26-55. Cykl „Pasja i kariera” objęli honorowym patronatem: Poseł na Sejm RP Anna Dąbrowska-Banaszek oraz Prezydent Miasta Chełm Jakub Banaszek. W ramach przedsięwzięć organizowane są spotkania z osobami pochodzącymi z Chełma, które odniosły sukces w różnych dziedzinach życia zawodowego oraz zainteresowań. Gośćmi kolejnych wydarzeń są artyści, naukowcy, społecznicy oraz przedstawiciele różnych zawodów.
Wystawa w Galerii Atelier
Galeria Atelier (ul. Lwowska 24 w Chełmie) zaprasza na wystawę fotografii pod nazwą „Portret aktorów” autorstwa Sergiusza Sachno. Ekspozycję można podziwiać do 30 kwietnia br. Kuratorem Galerii Atelier Chełm jest Ryszard Karczmarski.
Chełmskie spotkania z literaturą – zaproszenie dla twórców i wystawców
Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza na IV Chełmskie Targi Książki i III edycję Festiwalu „Chełmskie spotkania z literaturą”, zaplanowane 30 maja br. W ramach Festiwalu zaplanowano cykl spotkań autorskich pod hasłem „Na papierze i na ekranie – znani pisarze i aktorzy”. Zaproszono autorów powieści, które zekranizowano oraz aktorów, którzy w tych ekranowych adaptacjach grają pierwszoplanowe role. Mieszkańcy naszego regionu będą mieli okazję do spotkania i dyskusji z ulubionymi i ważnymi twórcami polskiej literatury oraz filmu. Najbardziej spektakularnym wydarzeniem będą IV Chełmskie Targi Książki, które 29 maja rozpoczną się Akcją Głośnego Czytania Poezji w mieście: wspólnie z młodzieżą, harcerzami, studentami z PANS oraz seniorami zaplanowano akcję w kilku punktach w centrum miasta i autobusach CLA. Organizatorzy zapraszają do uczestnictwa twórców i wystawców oraz proszą o zgłoszenia i kontakt telefoniczny (82 563-95-05), cg@chbpchelm.pl.
Wystawa w Izbie Tradycji Ziemi Wojsławickiej
„Malowane światłem i kolorem” to wyjątkowa wystawa obrazów Małgorzaty Łepik-Szostak, tworzonych techniką olejną i akryli, którą można oglądać w Galerii „Na Piętrze” w Izbie Tradycji Ziemi Wojsławickiej w Wojsławicach. Małgorzata Łepik-Szostak jest malarką z zamiłowania, ale swoją pasję opiera na gruntownej wiedzy – ukończyła kierunki: Malarstwo oraz Grafika Komputerowa i DTP na Wydziale Artystycznym UMCS. Obecnie kontynuuje studia na kierunku Projektowanie Wnętrz (WSPA Lublin). Należy do Stowarzyszenia Twórczego „Pasja” w Chełmie. Corocznie uczestniczy w wystawach zbiorowych „Pasji”, jest także autorką wystaw indywidualnych, jej prace znajdują się w kolekcjach wielu osób i instytucji. Pani Małgorzata jest blisko związana z Wojsławicami, bowiem tutaj właśnie się urodziła.
Wystawa malarstwa Anity Zarek
Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę malarstwa Anity Zarek. Ekspozycję można oglądać do 28 kwietnia br. w galerii Nova ChBP (ul. Partyzantów 40) w godzinach pracy Biblioteki.
Anita Zarek urodziła się w Chełmie (rocznik 1988), gdzie mieszka i tworzy. Jej ulubioną techniką jest malarstwo olejne. Maluje w nurcie surrealizmu, realizmu magicznego i sztuki fantastycznej. Wystawa ma uniwersalny charakter, adresowana jest do audytorium w każdym wieku.
Wystawa Arkadiusza Karapudy
Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza do poznawania obrazów eksponowanych na wystawie „Arkadiusz Karapuda WI(E)DZIEĆ”. Prace artysty goszczą w Chełmie do 4 maja br., w siedzibie MZCh przy ul. Lubelskiej 55. Kuratorką wystawy jest Jagoda Barczyńska. Wystawę przygotowano w ramach działalności Galerii 72 MZCh. Na pokaz składa się 40 prac malarskich pochodzących z lat 2017-2025. Prof. Arkadiusz Karapuda wyszedł z pracowni prof. Marka Sapetto (1939-2019).
Wystawa „Jaćwieskie Eldorado”
Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza na wystawę „Jaćwieskie Eldorado” (sale Muzeum przy ul. Lubelskiej 55). Wystawa prezentuje eksponaty pozyskane podczas badań największego znanego cmentarzyska Jaćwingów w Krukówku. Na wystawie można zobaczyć ozdoby i elementy stroju – zapinki, naszyjniki, bransolety, pierścionki, zawieszki, paciorki, sprzączki, aplikacje i dzwoneczki, a także broń i oporządzenie jeździeckie: miecze, groty włóczni i oszczepów, ostrogi, strzemiona, wędzidła. Ekspozycja czynna do 4 maja br.
„Wiosenne Inspiracje”
W Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie (ul. H. Wieniawskiego 15) do 30 kwietnia można oglądać wystawę „Wiosenne inspiracje” artystów ze Stowarzyszenia Twórczego „Pasja”. Stowarzyszenie to w tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia. Artyści „Pasji” uprawiają malarstwo sztalugowe, stosują różne techniki i środki wyrazu, każdy ma swój, indywidualny styl. Na płótnach artystów „Pasji” można znaleźć wszystko to, co im w duszy gra. Aktualnie grupa korzysta z uprzejmości innych placówek i co roku prezentuje malarstwo na kilku wystawach indywidualnych i grupowych.
Klub Dobrego Filmu
Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza w każdą środę o godz. 17.00 na projekcje i spotkania w ramach „Klubu Dobrego Filmu”. Tytuły filmów wyświetlanych na sali widowiskowej podczas seansów dostępne wyłącznie na plakacie w holu ChBP (ul. Partyzantów 40) zgodnie z licencją MPLC.
Spotkania Chełmskiej Grupy Literackiej „Lubelska 36”
Coś dla miłośników literatury. W każdy czwartek o godz. 17.00 w sali seminaryjnej Chełmskiej Biblioteki Publicznej odbywają się spotkania Chełmskiej Grupy Literackiej „Lubelska 36”. Na spotkania wstęp wolny. (opr. mo)
Repertura Kina Zorza
14 kwietnia, poniedziałek
16:15 Minecraft: Film – 2D dubbing
18:30 Fachowiec
20:45 Małpa
15 kwietnia, wtorek
14:00 Minecraft: Film – 2D dubbing
16:15 Minecraft: Film – 3D dubbing
18:30 Małpa
20:30 Fachowiec
16 kwietnia, środa
14:00 Minecraft: Film – 3D dubbing
16:15 Minecraft: Film – 2D dubbing
18:30 Fachowiec
20:45 Małpa
17 kwietnia, czwartek
14:00 Minecraft: Film – 2D dubbing
16:15 Minecraft: Film – 3D dubbing
18:30 Małpa
20:30 Fachowiec
18 kwietnia, piątek KINO NIECZYNNE
19 kwietnia, sobota KINO NIECZYNNE
20 kwietnia, niedziela KINO NIECZYNNE
21 kwietnia, poniedziałek
13:00 Minecraft: Film
15:15 Minecraft: Film
17:30 Minecraft: Film
19:30 Grzesznicy