Chełmskie szkoły ciut lepiej w rankingu

Choć wielkich powodów do radości nie ma, jest lepiej niż rok temu. II LO w Chełmie utrzymało pozycję, a nawet ją poprawiło, w gronie 500 najlepszych liceów w Polsce, w prestiżowym rankingu Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”. Z techników o prawie 100 miejsc awansowały „Ekonomy”. Obie chełmskie szkoły uzyskały srebrną tarczę.

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” po raz 20. podsumowała osiągnięcia liceów ogólnokształcących i techników w kraju. W opublikowanym w minionym tygodniu rankingu zaprezentowała 500 najlepszych ogólniaków i 300 najlepszych techników w Polsce. Pod uwagę wzięto wyniki matur, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym, a także ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, zaś w technikach dodatkowo jeszcze egzaminów zawodowych.
W ogólnopolskim rankingu, zarówno liceów jak i techników, czyli wśród 800 najlepszych szkół, znalazły się zaledwie jeden chełmski ogólniak i dwie szkoły techniczne. To lepiej niż przed rokiem, choć do najlepszych placówek w kraju naszym miejskim szkołom jeszcze sporo brakuje.
II LO w porównaniu do ubiegłego roku zanotowało awans z 333. na 298. pozycję. W województwie lubelskim „Dreszer” zajął siedemnastą lokatę. Pierwsze miejsce przypadło Pallotyńskiemu Liceum Ogólnokształcącemu im. Stefana Batorego w Lublinie.
Marta Klasura, dyrektor II LO, jest zadowolona z awansu szkoły o 35 miejsc. Szkoła zdobyła w rankingu srebrną tarczę. Przed rokiem była to brązowa tarcza. – Możemy czuć się usatysfakcjonowani, choć apetyt rośnie w miarę jedzenia. Zawsze będziemy dążyć do jak najlepszego wyniku – mówi M. Klasura. – Na nasz awans w rankingu wpływ miała przede wszystkim poprawa zdawalności egzaminów maturalnych i uzyskiwanych na nich wynikach. Są one wyższe niż w poprzednich latach z biologii, pracujemy jeszcze nad matematyką i językami obcymi. Co cieszy, coraz więcej naszych uczniów chce zdawać maturę na poziomie rozszerzonym i co istotne, z dobrym skutkiem. Rośnie zatem świadomość uczącej się w naszej szkole młodzieży.
W gronie 500 najlepszych liceów po raz drugi z rzędu zabrakło „Czarnieckiego”. Wcześniej I LO plasowało się na 415. miejscu w 2016 r. i 475. miejscu w 2015 r. Chełmskiemu ogólniakowi zabrakło 0,7 pkt., by znaleźć się wśród wyróżnionych liceów. Cieszyć może jednak fakt, że w województwie lubelskim chełmski ogólniak awansował z 35. na 32. pozycję. Ranking liceów po raz drugi z rzędu wygrało XIII LO ze Szczecina, które wyprzedziło Liceum Akademickie z Torunia i XIV LO im. S. Staszica z Warszawy.
W rankingu szkół technicznych w pierwszej „300” znalazły się dwa chełmskie technika. Z 276. miejsca na 185. awansowało Technikum Ekonomiczne funkcjonujące w strukturach Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych. W województwie „Ekonomy” uplasowały się na 14. pozycji.
– Zanotowaliśmy skok w górę rankingu o blisko sto miejsc – cieszy się Edyta Chudoba, dyrektor ZSEiM. – Jest to pierwszy rok, kiedy mamy srebrną tarczę. Na ten sukces składa się praca całego grona pedagogicznego. Dodatkowe godziny, jakie nauczyciele spędzają z uczniami i rozwiązują na nich arkusze egzaminacyjne oraz to, że nawet pięć razy w roku uczniowie piszą próbną maturę, przynoszą efekty. Bierzemy udział w wielu konkursach międzyszkolnych na etapie zarówno miejskim, wojewódzkim, jak i ogólnopolskim. Co roku podnosimy sobie poprzeczkę. Mam nadzieję, że w przyszłości sięgniemy po złotą tarczę – twierdzi E. Chudoba.
W ogólnopolskim rankingu 300 najlepszych techników na 238. miejscu znalazł się też Zespół Szkół Technicznych. Przed rokiem szkoły zabrakło na liście. – Zajęliśmy też 17. lokatę w województwie lubelskim – podkreśla Barbara Baluk, dyrektor ZST. – Myślę, że sprawdził się pomysł, by postawić na rozszerzoną maturę z przedmiotów ścisłych. Liczba osób zdających egzamin na tym poziomie stale rośnie. Dobre wyniki matur, egzaminów zawodowych i z każdym rokiem coraz lepszy nabór powodują, że nasi nauczyciele nie muszą martwić się o pracę. Ale nie możemy spoczywać na laurach, musimy iść do przodu!
Najlepsze technikum w kraju to Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu. Drugie miejsce w rankingu zajęło Technikum Elektroniczne w Bydgoszczy, a trzecie – Technikum Elektroniczne w Lublinie. (s)