Chemionerzy jak Milionerzy

W piątek, 3 czerwca odbyła się 14. edycja Międzygimnazjalnego Konkursu Chemicznego „Chemionerzy”, zorganizowanego na wzór popularnego programu TV „Milionerzy”.


Od lat to Gimnazjum nr 8 z Zespołu Szkół nr 10 przy ulicy Biedronki jest gospodarzem chemicznych rozgrywek. – Konkurs ma na celu zachęcenie uczniów do nauki chemii. Pytania odnoszą się do zastosowania tego przedmiotu w codziennym życiu. Na różny sposób staramy się pokazywać atrakcyjną i ciekawą stronę chemii, a także popularyzować wśród uczniów ten trudny przedmiot – mówi Urszula Łapińska-Łubniewska dyrektor placówki. Pomysłodawczynią i organizatorką konkursu jest nauczycielka chemii Jolanta Kociuba. – To jest powtórka z chemii inaczej, taka, która uczniów bawi i uczy. Pytania są wzięte z codziennego życia np. Dlaczego w aluminiowym garnku nie możemy gotować kapusty? Są też obliczenia, ale skromne, na przykładzie układu okresowego – mówi nauczycielka.
Okazuje się, że chemia jako przedmiot zmagań nie odstraszyła uczniów, którzy licznie zgłosili się do tegorocznej edycji. Karolina i Alicja z Gimnazjum 24 twierdzą że nie jest trudna, a ten, kto się jej po prostu uczy nie powinien mieć z nią żadnych trudności.
W tym roku w konkursie wzięło udział osiem pięcioosobowych zespołów: z Gimnazjum nr 8, 9, 10, 15, 19, 24 i 26 oraz Gimnazjum z Nałęczowa. Pytania do „Chemionerów” układała pani Kociuba, konsultując je z dr. hab. Ryszardem Janiukiem, kierownikiem Zakładu Dydaktyki Chemii UMSC, który patronuje konkursowi. (EM.K.)

Wyniki Międzygimnazjalnego Konkursu „Chemionerzy”

I miejsce: Emilia Tor i Mikołaj Walicki z Gimnazjum nr 9, II miejsce: Jakub Janczarek i Tomasz Płudowski z Gimnazjum nr 10, III miejsce: Wojciech Dołęga i Paweł Koksanowicz z Gimnazjum nr 15.