Chlup do wody

Chełmski sanepid dopuścił do kąpieli chełmskie „Glinianki” i „Maczuły” w gminie Leśniowice. To pierwsze otwarte kąpieliska, których w wakacje w powiecie ma być osiem.

Pobieranie i badanie próbek wody ze zbiorników wodnych to standardowe działanie chełmskiego sanepidu przed dopuszczeniem zalewów do kąpieli. Badania zaplanowane są nie wcześniej niż na dziesięć dni przed rozpoczęciem sezonów kąpielowych, a w ich trakcie próbki wody pobierane są jeszcze trzykrotnie. Dotąd sprawdzono jakość wody i dopuszczono do kąpieli dwa zbiorniki wodne w powiecie chełmskim – „Glinianki” i „Maczuły” w Horodysku (gmina Leśniowice).

W tym tygodniu pobrane zostaną próbki wody z pozostałych sześciu zbiorników i, jeśli wyniki badań wyjdą dobrze, w najbliższych dniach i tamtejsze kąpieliska będą otwarte. Chodzi o „Dębowy Las” w Wołkowianach (gmina Żmudź), a także zalewy w Husynnem (gmina Dorohusk), Żółtańcach, Stawie (gmina Chełm) i Natalinie (gmina Kamień), a także „Biały Rów” w Rejowcu. Plażowicze powinni jednak pamiętać, że mimo spadku zakażeń, epidemia Covid-19 jeszcze nie ustąpiła.

– Nad kąpieliskami obowiązują ogólne zasady, nie ma obowiązku zakładania maseczki, ale jeśli ktoś czuje taką potrzebęę może ją założyć, ostrożności nigdy za wiele – mówi Elżbieta Kuryk, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here