Chór zaczyna karierę

Marcin Obuchowski, włodawski dyrygent, od lat miał marzenie: utworzyć we Włodawie świecki chór, który byłby wizytówką miasta i powiatu. I w październiku ub.r. Chór Ziemi Włodawskiej „Vlodaviensis” powstał. Liczy dziewiętnaście osób, ale przed nikim, kto chce śpiewać, nie zamyka drzwi.

– Początki były trudne – mówi M. Obuchowski. – Ale po pierwszym ogłoszeniu zgłosiło się naprawdę wiele osób, którym się chce śpiewać i które robią to z wielką pasją.
Najsłynniejszy włodawski chór to „Fletnia Pana”. Działa przy parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego. „Obsługuje” głównie uroczystości kościelne, choć nie stroni oczywiście od występów laickich. Nowy Chór Ziemi Włodawskiej „Vlodaviensis” powstał z myślą o tym, żeby być miejskim czy włodawskim chórem świeckim, który będzie ozdobą np. Dni Włodawy czy Festiwalu Trzech Kultur. Ma być muzycznym wizerunkiem i promocyjnym produktem miasta, a może i całego powiatu.
Chór działa przy Włodawskim Domu Kultury. Dużą rolę w przyjęciu pod swoje skrzydła nowego chóru miał nie tylko dyrektor WDK Łukasz Zdolski, ale i burmistrz Włodawy – Wiesław Muszyński. – Chór stricte nasz, miejski, włodawski jest bardzo potrzebny. Skoro znalazł się taki pasjonat i jednocześnie fachowiec w branży jak pan Marcin Obuchowski i zechciał to społecznie robić, to przecież musiałem tej inicjatywie tylko przyklasnąć – mówi burmistrz.
Próby chóru są prowadzone w sali WDK-u na piętrze w każdy wtorek, środę i piątek o godz. 18.00. Na razie jest 19 chórzystów, w tym 11 pań. – Zwłaszcza brakuje mi mężczyzn, choć wszystkich zapraszam – mówi M. Obuchowski. – To jest naprawdę piękna muzyczna przygoda, która nie tylko daje wiele radości, ale i pozwala na poznawanie nowych ludzi i miejsc.
Chór, choć nowy, ma już na swoim koncie występy przed świętami przed WDK-iem, na styczniowym festiwalu Nadbużańskie Kolędowanie. Gościł także w Żółtańcach koło Chełma ze swoimi kolędami. Wszędzie został entuzjastycznie przyjęty.
W najbliższych planach ma m.in. występ 5 marca w kinie WDK-u, gdzie zaśpiewa pieśni z wojenne i Żołnierzy Wyklętych.
Twórca chóru, Marcin Obuchowski, od dziecka był związany z kulturą muzyczną Włodawy. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej o specjalności prowadzenie zespołów na UMCS w Lublinie. W 2014 r. obronił tytuł licencjata oraz dwa dyplomy: ze śpiewu oraz z dyrygentury. Dwa lata później uzyskał tytuł magistra i wykonał recital dyplomowy, dyrygując Akademickim Chórem Politechniki Lubelskiej oraz kwartetem smyczkowym „Kwartemia”. Na studiach prężnie działał i rozwijał się w zakresie sztuki wokalnej i dyrygentury pod okiem prof. Elżbiety Krzemińskiej, dra Piotra Olecha, mgra Huberta Świecy. Śpiewa w chórze „Lutnia Lubelska” Filharmonii Lubelskiej oraz w chórze Politechniki Lubelskiej. Uczestniczył m.in. w ogólnopolskich edycjach Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego i warsztatach dyrygenckich. Śpiewał w licznych zespołach, gdzie mógł nabierać doświadczenia wokalnego i dyrygenckiego.