Ciemność zapadła na dobre

ZDiM nie zamontuje ponownie lamp przy parkingu przy ul. Prząśniczki

Mieszkańcy osiedla im. Moniuszki narzekają na brak oświetlenia parkingów przy ul. Prząśniczki oraz ul. Kiepury.


O zdemontowaniu oświetlających je lamp już kilka lat temu zdecydował Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie. Teraz o ich przywrócenie upomniał się w imieniu mieszkańców radny Stanisław Brzozowski, ale ZDiM nie widzi takiej możliwości, ale identyczny parking przy ul. Skołuby traktuje zupełnie inaczej.

– W związku z przyjętymi przez ZDiM argumentami Rady Osiedla im. Moniuszki o braku możliwości likwidacji oświetlenia z miejskiej sieci wygrodzonego parkingu przy ul. Skołuby 3, jeśli ten jest co prawda przeznaczony dla grupy mieszkańców, ale nie jest płatnym parkingiem strzeżonym, wnoszę o przywrócenie zlikwidowanego wcześniej oświetlenia dwóch innych parkingów na os. Moniuszki (chodzi o wspomniane parkingi przy Prząśniczki i Kiepury). Mają one dokładnie taki sam status jak parking przy ul. Skołuby 3. Nie można w ten sposób dzielić mieszkańców i przyznać jednym rację, a wcześniej demontując oświetlenie innym w takiej samej sytuacji – mówi Stanisław Brzozowski (radny niezależny, wcześniej PiS).

Rajcy miejskiemu wtórują sami zainteresowani. – Miasto potraktowało nas jakbyśmy prowadzili prywatny parking, na którym robimy biznes. Tymczasem to społeczne parkingi, a oświetlenie funkcjonowało tu przez kilkadziesiąt lat – dodaje pan Robert, korzystający z parkingu przy Kiepury.

Urzędnicy pozostają niewzruszeni na te argumenty i odrzucili wniosek radnego Brzozowskiego. Niewykorzystywane wysięgniki po zdemontowanych wcześniej oprawach prawdopodobnie wkrótce zostaną zaś trwale usunięte.

– Przeprowadzone przez pracowników Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie oraz PGE Dystrybucja S. A. wizje w terenie nie potwierdzają zasadności montażu dodatkowych

opraw na słupach nr 115 i 119 przy ul. Prząśniczki – poinformował Artur Szymczyk, zastępca prezydenta miasta.

Przedstawiciele miasta tłumaczą także, że w tej sprawie nie było potrzeby przeprowadzenia konsultacji z radą dzielnicy, radą osiedla lub spółdzielni mieszkaniowej, bowiem decyzje zostały podjęte na podstawie obiektywnych danych.

– Zarząd Dróg i Mostów, zgodnie ze swoim statutem jest upoważniony do podejmowania decyzji w zakresie oświetlenia. Wszelkie decyzje w tym zakresie podejmuje adekwatnie do danej sytuacji i przyjmuje rozwiązania, które są najbardziej optymalne i uzasadnione zarówno z punktu widzenia możliwości technicznych jak i finansowych oraz przy uwzględnieniu interesu społecznego. Trudno wyobrazić sobie, żeby w przypadku każdorazowej zmiany w zakresie funkcjonowania oświetlenia prowadzane były konsultacje. Warto również wskazać, że kwestie konsultacji społecznych są regulowane stosownymi przepisami – tłumaczy Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here