Ciepło droższe o połowę

Od ubiegłego tygodnia w Świdniku ruszył sezon grzewczy. W wielu blokach kaloryfery są już ciepłe, co cieszy mieszkańców, choć zapewne mniej ucieszy ich fakt, iż od przyszłego miesiąca zapłacą więcej za ogrzewanie. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę Veolii Wschód dla Świdnika. Przewiduje ona podwyżkę rzędu 120 proc. Władze świdnickiego PEC-u uspokajają jednak, że dla odbiorców koszty ciepła nie wzrosną aż tak drastycznie.

Decyzją z 21 września br. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę Veolii Wschód dla odbiorców ciepła z Miejskiej Sieci Ciepłowniczej w Świdniku.

– Stawka za GJ ciepła wzrosła z 37,86 zł do 83,39 zł, co oznacza podwyżkę o 120 proc. – informuje Krzysztof Michalski, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Świdniku. – Obniżona została za to cena zamówionej mocy cieplnej z 8 631,78 zł za MW na 8 525,22 zł. To mniej o 1,2 proc.

Szacunkowy wzrost cen za produkcję ciepła dla przeciętnego roku grzewczego wyniósł więc w tej taryfie 88 proc., ale przypomnijmy, że taryfa była już podniesiona od 1 lipca br. o 5 proc., czyli w sumie taryfa producenta ciepła wzrosła o 97 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Te liczby wydają się straszne, ale należy też uwzględnić koszty przesyłu i wprowadzoną rządową tarczę antyinflacyjną, która obniżyła podatek VAT z 23 do 5 proc. W związku z tym szacujemy, że dla przeciętnego mieszkańca Świdnika ta podwyżka nie powinna przekroczyć 50 proc. Z jednej strony jest to duża podwyżka, bo trudno mówić, że nie, natomiast nie taka, jak w przypadku gazu czy energii. Niestety, mieszkańcy zapewne ją odczują.

PEC czeka na decyzję o zatwierdzeniu swojej nowej taryfy. Powinna ona wejść w życie w listopadzie, ale jak zastrzega prezes Michalski, nie będzie miała ona wielkiego wpływu na koszty ponoszone przez odbiorców. Szacuje się, że wyniesie 1-2 proc.

– Jeśli chodzi o taryfę Veolii, jeszcze nie mamy na ten temat oficjalnej informacji, ale należy się spodziewać, że będzie ona obowiązywała od 5 października – dodaje K. Michalski.(w)