Ciepło z MPEC potanieje

Dobra wiadomość dla mieszkańców Chełma, korzystających z usług Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Miejska spółka obniża opłaty za podgrzanie wody i centralne ogrzewanie. Nowe stawki zaczną obowiązywać pod koniec stycznia br.

Od około 3,5 proc. do 6,5 proc. powinny zmniejszyć się rachunki, jakie mieszkańcy korzystający z usług MPEC płacą za podgrzewanie wody i centralne ogrzewanie. Miejska spółka wprowadza obniżkę cen, która wejdzie w życie już 25 stycznia. Powód? Spółka kupiła opał po tańszych cenach, niż dotychczas.
– Udało nam się uzyskać korzystniejsze ceny za węgiel – mówi Mirosław Iwiński, prezes MPEC. – Dzięki temu obniżą się koszty wytwarzania ciepła, przez co mieszkańcom możemy obniżyć stawki opłat.
Średnia obniżka wyniesie około 4,5 proc., a jej dokładna wartość jest zależna od grupy taryfowej. Tak czy owak, dla wielu odbiorców, szczególnie w okresie zimowym, daje to nawet kilkudziesięciozłotowe oszczędności na rachunku. Spółka zapewnia, iż cały czas monitoruje sytuację na rynku opału, a jako duży odbiorca może pozwolić sobie na negocjację cen z dostawcami.
– Ceny na rynku węgla ulegają częstym zmianom, na co wpływ mają ogólnoświatowe uwarunkowania – wyjaśnia prezes Iwiński. – Dlatego staramy się prowadzić elastyczną politykę cenową dla naszych odbiorców, obniżać opłaty, gdy zakupimy tańszy opał, ale również zmieniać stawki w przypadku, gdy ceny mocno pójdą w górę.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, spółka każdą zmianę stawek musi zatwierdzać w Urzędzie Regulacji Energetyki. Uzgodnienie dotyczące nowej taryfy obejmującej obniżenie opłat zostało już dokonane. Teraz spółka o tym fakcie zawiadamia swoich klientów.
– Tego wymagają przepisy – podkreśla Mirosław Iwiński. – Każdy odbiorca ciepła, a w przypadku zabudowy wielorodzinnej są to wspólnoty lub spółdzielnie, otrzyma pisemną informację z nową taryfą. W praktyce oznacza to, iż po 25 stycznia – za kolejny okres rozliczeniowy – będzie naliczana już niższa opłata – dodaje prezes MPEC. (ptr)