Ciepło uderzy po kieszeni?

W 2020 roku lublinianie mogą więcej zapłacić za ciepło. Zmiany nie są jeszcze przesądzone (nowa taryfa jest w trakcie zatwierdzania), ale bardzo prawdopodobne.


– Jesteśmy w trakcie procesu taryfikacji, czyli ustalania nowej taryfy opłat za energię cieplną na 2020 rok. Szacujemy, że opłaty przesyłowe mogą wzrosnąć o około 2-3%. Na tym etapie trudno nam jednak ocenić, jaka będzie ostateczna decyzja prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, który zatwierdza taryfy przedsiębiorstw ciepłowniczych – wyjaśnia Teresa Stępniak-Romanek, rzecznik prasowy Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

T. Stępniak-Romanek dodaje, że opłaty przesyłowe LPEC stanowią ok. 30 % kosztów ciepła, jakie ponosi odbiorca. – 70% kosztów uzależnione jest od taryf producentów ciepła: PGE Energia Ciepła oraz Elektrociepłowni Megatem – wyjaśnia.

Taryfy Megatemu i PGE Energia Ciepła zostały zatwierdzone przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w kwietniu ubiegłego roku na okres 12 miesięcy. Czy do URE wpłynęły propozycje nowych taryf? – Jest jeszcze za wcześnie, byśmy mieli nowe wnioski taryfowe na kolejny okres. Zwyczajowo przedsiębiorstwa składają wnioski o nową taryfę na około miesiąc przed wygaśnięciem poprzedniej – wyjaśnia Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE. Ewentualne wnioski ze strony PGE Energia Ciepła i Megatemu wpłyną zatem dopiero za kilka tygodni.

Grzegorz Rekiel