Co to za ferie…

Rozpoczynające się dziś ferie, uczniowie z konieczności spędzą w domach przed komputerami. Kontrowersyjny zakaz poruszania się dzieci do lat 16 bez opieki osoby dorosłej, został przedłużony do 17 stycznia.


Tegoroczne ferie znacznie odbiegają od tradycyjnych. W całej Polsce odbywają się w tym samym terminie – od 4 do 17 stycznia przy zamkniętych stokach, hotelach, basenach, salach sportowych, zakazie organizacji zajęć stacjonarnych. Dzieciaki, które od października mają zajęcia zdalne i rzadko widują się z kolegami, również ferie spędzą w domach, pochłonięte zapewne grami komputerowymi i telewizją.

Oderwać je od gier spróbują lubelskie instytucje kultury organizujące akcję „Zima w mieście” – w tym roku w wersji online. W ich ofercie nie brakuje zajęć sportowych, nauki tańca, questów i quizów, warsztatów plastycznych. Np. DDK Czuby Południowe” i „Węglin” zapraszają na: „Poranki z PITZO”, czyli porcję ruchu przy muzyce street dance, domowe eksperymenty, poznawanie kuchni różnych kultur; „Natura wzywa” – spotkanie z Inspektorem Bywakiem oraz warsztaty manualne, podczas których dzieci będą mogły tworzyć gry planszowe i karciane. Uczestnicy otrzymają pakiet materiałów.

Obowiązują zapisy poprzez strony www.ddkczubypoludniowe.pl i www.ddkweglin.pl. Z kolei Muzeum Wsi Lubelskiej na czas ferii przygotowało zupełnie nową ofertę dla najmłodszych, zachęcając ich do wyjścia z domu i odwiedzenia skansenu, oczywiście pod opieką dorosłych i spacer szlakiem ornitologicznym oraz udział w grze terenowej.

Dokładne informacje o akcji „Zima w mieście” są dostępne na stronie www.zima.lublin.eu. ZM