Co to za melodie?

Już nie tylko tradycyjne bicie dzwonów z Sanktuarium Maryjnego na Górze Chełmskiej sygnalizuje chełmianom mijający czas. Oprócz nich w centrum Chełma rozbrzmiewają teraz o pełnych godzinach dodatkowe melodie.

Dobiegające z Sanktuarium Maryjnego na Górze Chełmskiej bicie dzwonów to od dawna nieodłączny element życia chełmian. O godzinach 6, 12 i 18 nieodmiennie od lat wybijają im rytm dnia. Ale od dwóch tygodni oprócz tradycyjnego bicia dzwonów chełmianie słyszą coś więcej.

– W centrum miasta o pełnych godzinach słychać bicie dzwonów i dodatkowo jeszcze melodie, skąd pochodzą i co oznaczają? – zastanawiają się nasi Czytelnicy, którzy z ciekawości dzwonili do naszej redakcji z prośbą o wyjaśnienie zagadki.

W pierwszej kolejności skontaktowaliśmy się w tej sprawie z ks. Andrzejem Sternikiem, proboszczem Sanktuarium Maryjnego na Górze Chełmskiej. Potwierdziło się, że to właśnie z jego inicjatywy chełmianie mogą wsłuchiwać się każdego dnia w przyjemne tony, płynące z tak niezwykłego miejsca, jakim jest chełmska Bazylika. To efekt elektronicznego systemu dzwonów i kurantów zainstalowanego niedawno w zabytkowej, ale idącej z duchem czasu świątyni. Dzięki nowoczesnemu systemowi, na który składa się specjalne urządzenie programujące i głośnik, o każdej pełnej godzinie rozbrzmiewają dzwony. Dodatkowo system umożliwia zaprojektowanie różnych melodii. I tak: o godzinie 7 rano chełmianie słyszą dźwięki pieśni „O Maryja witam Cię”, oznajmiającej – jak wyjaśnia ks. Sternik – oddawanie czci Matce Bożej Chełmskiej. O 13.00 wygrywany jest motyw z pieśni maryjnej „Po górach, dolinach”. Kolejna melodia rozbrzmiewa o 15.00, czyli w godzinie miłosierdzia, a ostatnia o 21.00 to apel jasnogórski, czyli hołd dla Matki Bożej, Królowej Polski.

– Chcemy w ten sposób podkreślić, że Sanktuarium jest miejscem wyjątkowym – mówi ks. Sternik. – Wybijanie kolejnych godzin przypomina nam też, że czas upływa i należy go dobrze wykorzystać. (red)