Coraz bogatsi i hojniejsi

1 czerwca minął termin rozliczenia się z fiskusem za 2019 rok. Według informacji, które uzyskaliśmy w Izbie Administracji Skarbowej w Lublinie niemal wszyscy, którzy powinni złożyć deklarację, to uczynili (ponad 98%).

Pobity został także rekord środków z 1% podatku przekazanych na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. W województwie lubelskim w 510 847 zeznaniach zadeklarowano kwotę 32 602 181 zł, czyli o ponad 2 mln więcej niż przed rokiem. Najwyższa kwota przekazana z 1 % to ponad 34 tysiące złotych, co oznacza, że darczyńca w ubiegłym roku zarobił ponad 3 mln zł!

Choć w tym roku PIT-a za 2019 r. mogliśmy rozliczać dłużej, do 1 czerwca, to aż 97 proc. z nas rozliczyło się w standardowym terminie do 30 kwietnia. W kraju ustanowiony został nowy rekord – ok. 18,3 mln rocznych deklaracji podatkowych złożono elektronicznie, z tego blisko połowę przez usługę Twój e-PIT! Jak nigdy chętnie korzystaliśmy z przekazania 1% podatku OPP. W Lublinie i województwie pobity został kolejny rekord – 32,6 mln złotych!

– Ile dokładnie trafi w tym roku do organizacji pożytku publicznego okaże się dopiero w sierpniu. Wynika to z faktu, że w zakresie zmian OPP do końca czerwca możemy składać korekty zeznań i dokonywać zmian lub wskazać (jeśli tego nie zrobiliśmy) wybraną OPP. Ponadto, aby zadeklarowany przez nas odpis 1% z naszego podatku trafił do wybranej przez nas OPP musimy w terminie uiścić należny podatek – mówi Marta Szpakowska, rzecznik pasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

W województwie lubelskim w 510 847 zeznaniach zadeklarowano dokładnie kwotę 32 602 181 zł, czyli o ponad 2 mln więcej niż przed rokiem. Najwyższa kwota z 1 % to ponad 34 tys. złotych!

A w ilu zeznaniach „pojawili się” milionerzy w Lublinie i Świdniku. Jaki został najwyższy zapłacony podatek? Dane z Pierwszego US wskazują, że dochody powyżej 1 mln złotych wykazano w 171 zeznaniach, najwięcej w PIT 36L tj. 151. Najwyższy wykazany podatek do zapłaty wynosi ponad 1,3 mln złotych! BS