Czarne sukienki damskie w kolekcji Lavard

Moda damska to niezwykle ciekawe zjawisko. Jest ponadto manifestem społecznym i wyrazem licznych wydarzeń. Przez lata zaczęła pełnić coraz więcej ról. To właśnie moda sprawia, że dokonują się rewolucje światopoglądowe. To także ona wielokrotnie była manifestem oczekiwań społecznych oraz konsekwencją decydujących zmian.

Moda damska to niezwykle ciekawe zjawisko. Jest ponadto manifestem społecznym i wyrazem licznych wydarzeń. Przez lata zaczęła pełnić coraz więcej ról. To właśnie moda sprawia, że dokonują się rewolucje światopoglądowe. To także ona wielokrotnie była manifestem oczekiwań społecznych oraz konsekwencją decydujących zmian. Z łatwością można przywołać najważniejsze ubiory, które stały się ich przykładami. Jedną z najważniejszych przedstawicielek mody damskiej jest unikatowa mała czarna. Jej pojawienie się w modzie nie było przypadkowe. Przeciwnie. Było to wynikiem wieloletnich dążeń kobiet do wyswobodzenia się z gorsetów oraz twardych konwenansów. Mała czarna stała się rewolucją samą w sobie. Ta ponadczasowa propozycja koktajlowa o luźnym kroju oraz średniej długości do kolana złamała niejeden stereotyp. Co wiemy o tym ważnym elemencie damskiej garderoby?

Ubiór kobiecy przez lata kojarzony był z ozdobnymi sukniami składającymi się ze skomplikowanych konstrukcji i licznych warstw wyszukanych materiałów. Panie mogły wybierać spośród najbardziej fantazyjnych kolorów oraz dodatków. W modzie dziennej najczęstsze były jasne barwy oraz skromniejsze zdobienia. Materiały miały być przystępne oraz być lekkie i swobodne. Kreacje wieczorowe cechowały się z kolei bogatszymi materiałami, które zachwycały swoją wytwornością. Tkaniny wieczorowe miały zdecydowane i ciemne odcienie. Jednakże jeden kolor pozostawał poza marginesem. Kolor czarny związany był z ubiorem żałobnym, dlatego niestosowne było wybieranie go na inne okazje. Suknie kobiet będących w żałobie podlegały ścisłym zasadom, które nie podlegały negocjacji. Zakazane było zakładanie go bez okazji.

Po pewnym czasie czerń nieśmiało wkroczyła na salony w stylizacjach wieczorowych, jednakże i wtedy była kontrowersyjnym wyborem. Czarne kreacje, zwłaszcza dzienne, funkcjonowały na granicy skandalu. A zatem co przyczyniło się do triumfu „małej czarnej”? Być może fakt, że ówczesne kobiety pragnęły wolności, zwłaszcza w modzie. Szybko doceniono przewagę czerni oraz jej uniwersalność. Czerń w końcu przestała być wyłącznym symbolem żałoby oraz stanu duchownego. Moda miała także symbolizować kobiecy potencjał i aktywność. Kobietom wreszcie zaproponowano wyzwolenie z gorsetów oraz skrócenie krojów. Niezwykłą popularność zyskiwał minimalistyczny look.

Czarna sukienka stała się symbolem czasów, w których przyszło jej debiutować. Podejmując nowe role społeczne, kobiety chciały zrzucić ciężki i niewygodny ubiór. Nie były przystosowane do pracy zawodowej, ponieważ krępowały ruchy i zagrażały bezpieczeństwu. Nie bez znaczenia pozostaje zmiana wykorzystywanych materiałów na miękkie i wygodne – wełnę, dżersej czy jedwab. Luźne kroje miały przede wszystkim być wygodne i podkreślać kobiecość. Nie oznaczało to ubioru nieeleganckiego, czy niechlujnego. Przeciwnie. Kobieta w dalszym ciągu miała prezentować się wyśmienicie, a strój miał tylko podkreślać jej urodę. Małej czarnej szybko przypięto miano uniformu każdej stylowej kobiety. Szybko stała się też faworytką wpływowych kobiet i gwiazd.

Współczesna „mała czarna” to obowiązkowy element damskiej garderoby. Chyba każda kobieta posiada w swojej kolekcji swój idealny model. Bez względu na preferowany styl jest to uniwersalny ubiór, który choć prosty, daje tysiące rozwiązań. Sprawdzi się w ubiorze eleganckim oraz casualowym. Dzisiejsze sukienki charakteryzują się bogatszymi krojami. Większość marek dumnie oferuje małą czarną, często wzbogaconą o charakterystyczne dla siebie dodatki. Niebanalna konstrukcja materiału może nadać czarnej sukience zupełnie odmiennego charakteru. Sukienka zestawiona z wodospadem pereł oraz dyskretną kopertówką da ponadczasowy efekt. Z kolei zestawiona ze sportowymi sneakersami oraz ciekawą ramoneską będzie świetną propozycją na wypad za miasto. Przykłady można wymieniać bez końca, ponieważ mała czarna to niekończące się źródło inspiracji. Klasyczna czarna sukienka to genialna baza do eleganckich stylizacji na rozmaite okazje. W zależności od dodatków pozwoli na stworzenie formalnych jak i luźnych zestawów.

Nie wszystkie kobiety wybierają na co dzień eleganckie stroje. Wiele z nich bez trudu tworzy ciekawe stylizacje casualowe ceniąc sobie wygodę i nieformalność. Co zrobić, kiedy w naszej szafie brakuje eleganckich i klasycznych ubrań? Radą na to kolejny raz będzie zwykła, czarna sukienka. „Mała czarna” jest szykownym pomysłem na wizytę w filharmonii, kiedy to sprawdzi się etolą i rękawiczkami. Jest także strojem właściwym na spotkania biznesowe oraz do pracy w biurze. Należy wówczas zwrócić szczególną uwagę na jej krój, użytą tkaninę oraz wzbogacić ją o klasyczny żakiet.

Kluczowa jest jej długość, dlatego warto stosować zasadę, że „mniej znaczy więcej”. Eleganckie modele „małej czarnej” ma w swoim asortymencie także marka Lavard. Markę charakteryzuje przywiązanie do elegancji oraz wierność ponadczasowym krojom i tkaninom najwyższej jakości. Zapraszamy do zapoznania się z bogatym wyborem sukienek codziennych, a także kolekcji koktajlowych. Panie chcące uzupełnić swoją garderobę o czarną sukienkę zachęcamy do zainspirowania się projektami Lavard oraz stworzenia szykownych strojów nie tracących na aktualności.

Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here