Czas na pomaganie

Los innych osób, zwłaszcza tych w trudnej sytuacji materialnej i życiowej nie jest im obojętny. Pomagają za „dziękuję” i do tego samego zachęcają innych. Mowa o wolontariuszach  „Szlachetnej paczki”. Okres przedświąteczny to dla nich czas wytężonej pracy, a pomóc im może każdy z nas.


„Szlachetna paczka” to jedna z najbardziej znanych i skutecznych akcji charytatywnych w kraju. W jej ramach potrzebujące rodziny otrzymują materialną pomoc, dzięki której ich życie może stać się choć trochę łatwiejsze.

Akcja ma także inny wymiar – pokazuje potrzebującym, że nie są sami ze swoimi problemami, bo wokół są ludzie, którzy wesprą dobrym słowem i podzielą się tym, co mają.

Finał akcji przypada w grudniu, przed świętami Bożego Narodzenia, w tzw. „Weekend Cudów”, kiedy zebrane dary trafiają do rodzin. Jednak przygotowania do tego dnia rozpoczynają się wiele miesięcy wcześniej, od zrekrutowania wolontariuszy, którzy poprowadzą akcje. W Świdniku w tym roku jest ich 11. – Dotarliśmy już do 44 rodzin z całego powiatu, ale cały czas napływają nowe zgłoszenia. 20 z odwiedzonych rodzin kwalifikuje się do wsparcia i posiada już darczyńców, a jedna wciąż jeszcze na nich czeka – mówił nam w ubiegłym tygodniu Tomasz Kuśmierczyk, lider „Szlachetnej Paczki” w powiecie świdnickim.

Na pomoc czeka małżeństwo Małgorzaty (40 l.) i Michała (43 l.), wychowujące dwie córki w wieku 13 i 5 lat. Pan Michał pracuje jako ochroniarz, a jego żona została zwolniona z powodu cięć etatów, a ponieważ nie pracowała w pełnym wymiarze godzin, nie przysługuje jej zasiłek dla bezrobotnych. Starsza z córek, aby móc uczyć się zdalnie, pożycza telefon od ojca.

Pani Małgorzata jest zdeterminowana, aby znaleźć zatrudnienie, ale nie jest to łatwe. Rodzina utrzymuje się z pensji ojca i programu „500+”. Po odliczeniu rachunków, pozostaje jej 360 zł na osobę miesięcznie. Rodzinie potrzebna jest żywność z długim terminem przydatności do spożycia, środki czystości i laptop do zdalnej nauki. Przyda się też odzież i artykuły szkolne dla dziewczynek. Szczegółowe informacje na stronie szlachetnapaczka.pl.

(w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here