Czas na prezydent kobietę…

Z okazji Dnia Kobiet prezydent Krzysztof Żuk uhonorował medalami 10 lublinianek, które swoją aktywnością prywatną i zawodową przyczyniają się do rozwoju i promocji naszego miasta, a także angażują się w pracę na rzecz mieszkańców Lublina. Specjalnym jubileuszowym odznaczeniem – Medalem 700-lecia – uhonorowana została najstarsza mieszkanka Lublina i zarazem najstarsza Polka, pani Jadwiga Szubartowicz, która w tym roku obchodzić będzie 112. urodziny.
Uroczysta gala odbyła się 7 marca na Zamku Lubelskim. Wśród nagrodzonych pań znalazły się artystki, dyrektorki, dziennikarki i społeczniczki. – Kobiety są znakomicie przygotowane do pełnienia funkcji publicznych, a Lublin bardzo wiele im w swojej historii zawdzięcza – mówił podczas gali prezydent Krzysztof Żuk. – Myślę, że nadszedł czas, aby prezydentem Lublina również została kobieta. Jesteście panie znakomite i wspaniałe, chcę wam podziękować im za każdy rodzaj aktywności – dodał. W gronie kobiet, które odebrały medal od prezydenta znalazła się m.in. Ewa Tutka – manager koncertowy zespołu BAJM i Beaty Kozidrak. – Jestem bardzo poruszona tym, że znalazłam się w gronie tylu fantastycznych kobiet. My, kobiety, zapominamy czasem, że życie to nie tylko obowiązki i praca ale również rozrywka, uśmiech i emocje, które z tego wynikają. Ja staram się właśnie tego ludziom dostarczać, tak, by ich trochę wzruszać, zadziwiać i po prostu wkręcać w zabawę – powiedziała. Swój plebiscyt na Kobietę na Medal zorganizowała również „Gazeta Wyborcza”. Wśród wyróżnionych pań znalazła się m.in. Alina Bąk, animatorka kultury, koordynatorka Domu Słów Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”.
– Myślę, że w Lublinie jest o wiele więcej kobiet na medal, niż udaje nam się zobaczyć w mediach. Cieszę się, że są tu aktywne kobiety. Należy je doceniać i wspierać – mówi pani Alina.

Donośny głos kobiet

Z kolei w dniu swojego święta, 8 marca, setki lublinianek wzięło udział w manifestacji w obronie praw kobiet. Podobne zgromadzenia odbyły się tego dnia na całym świecie, w tym w kilkudziesięciu miastach w Polsce. W Lublinie panie, zgromadzone na placu Łokietka, protestowały, jak mówiły, wobec pogardy władzy, pokazując rządowi czerwoną kartkę, bębniąc w metalowe naczynia i skandując hasła kobiecej solidarności, poparcia dla „in vitro” i przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej. Wśród manifestujących widać było liczne transparenty, m. in. z napisami: „Wiedza zapobiega”, „Kobiety wszystkich krajów, łączmy się”, „Polska laicka, nie katolicka”, „Zrozumcie, pany, my godności nie oddamy”.  (EM.K.)

Medale prezydenta Lublina otrzymały:

Ewa Tutka – manager koncertowy zespołu BAJM i Beaty Kozidrak; Anna Chołota – właścicielka Salonu Wizażu i Stylizacji, który istnieje na rynku 45 lat, międzynarodowy szkoleniowiec, egzaminator, jurorka w konkursach piękności; Maria Sękowska – adiunkt ze stopniem naukowym dr hab. w Zakładzie Grafiki Warsztatowej Instytutu Sztuk Pięknych UMCS;. Barbara Luszawska – wieloletnia animatorka życia kulturalnego Lublina – jej autorskim projektem jest Lublin Jazz Festiwal; Mariola Zagojska – śpiewaczka i pedagog, do czerwca 2010 roku solistka Teatru Muzycznego w Lublinie (sopran); Danuta Nowakowska-Bartłomiejczyk – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Lublinie, autorka i realizatorka licznych projektów o profilu dydaktyczno-wychowawczym. dr Urszula Lewartowicz – pedagog, wychowawca, reżyser teatralny, animator kultury. Pracuje na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS, w Zakładzie Pedagogiki Kultury; Iwona Maikowska – wolontariuszka Stowarzyszenia „Mówimy NIEboRAKOWI”, które zapoczątkowało ogólnopolską akcję „Włosem w Raka”; Agnieszka Czyżewska-Jacquemet – dziennikarka w redakcji reportażu Polskiego Radia Lublin, współpracownik Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia w Warszawie; Zofia Ratyńska – przez ponad 50 lat związana zawodowo z polityką społeczną. Współtworzyła nowe struktury pomocy społecznej, pracowała w Departamencie Polityki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego i Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej.