Czas wielkiej próby

Liczba osób w kwarantannie i pacjentów z podejrzeniem koronawirusa w chełmskim szpitalu zmienia się z godziny na godzinę. Zamknięte szkoły, przedszkola, kina, biblioteki. Teleporady lekarskie w przychodniach. Ograniczone lub wstrzymane przyjęcia interesantów w urzędach. Zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Jeszcze tydzień temu wydawało się to nieprawdopodobne. Mamy stan zagrożenia epidemicznego, a przed nami szczyt zachorowań na koronawirusa. To czas próby. – Sytuacja jest poważna. Wirus jest wysoce zaraźliwy. Ważne jest świadome zachowanie i nieuleganie panice – apeluje Elżbieta Kuryk, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie.

W poniedziałek, 9 marca, w Chełmie i powiecie chełmskim kwarantanną objęta była jedna osoba, a pod nadzorem epidemiologicznym były 44. W województwie lubelskim 8 osób hospitalizowano z podejrzeniem koronawirusa, 3 poddano kwarantannie, a 599 objęto nadzorem epidemiologicznym. Ale liczby te zmieniały się jak w kalejdoskopie. To, co na początku tygodnia nie mieściło nam się w głowie, po kilku dniach stało się faktem. Zarażonych przybywało z godziny na godzinę. I w takim tempie zapadały kolejne decyzje na szczeblu wojewódzkim i centralnym, mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa.

Odliczanie do pierwszego przypadku

W województwie lubelskim odliczano godziny do ujawnienia pierwszego przypadku mieszkańca, u którego potwierdzono koronawirusa. We wtorkowy (10.03) poranek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda lubelski spotkał się z samorządowcami. Omówiono najważniejsze regulacje, wprowadzone tzw. specustawą o przeciwdziałaniu COVID-19. Wojewoda informował m.in. o kontrolach sanitarnych na granicach.

– Naszym priorytetem jest teraz zadbać o to, aby mieszkańcy mieli zapewniany dostęp do podstawowych usług, jak woda, odprowadzanie ścieków. Między innymi do tego zostaliśmy zobowiązani – mówił po spotkaniu z jeden z chełmskich samorządowców.

We wtorkowy wieczór wojewoda lubelski poinformował o pierwszym, potwierdzonym przypadku koronawirusa u mieszkańca województwa lubelskiego (gminy Niedrzwica Duża), hospitalizowanym w szpitalu w Bełżycach (powiat lubelski). Zaraził się od syna, który wrócił z Włoch. Całej sytuacji towarzyszyła atmosfera skandalu, o czym informowały ogólnopolskie media. Konieczne było poddanie kwarantannie zbiorowej sześciu osób z personelu szpitala w Bełżycach.

Wkrótce okazało się, że koronawirusem zarażona jest cała czteroosobowa rodzina pacjenta z Niedrzwicy Dużej. W międzyczasie poinformowano, że koronawirusem zarażona jest też mieszkanka Janowa Lubelskiego (powiat janowski). Z kolei do chełmskiego szpitala w tym czasie trafił z objawami infekcji kierowca tira, który przyjechał z Niemiec. Na szczęście, badanie wykluczyły u niego koronowirusa.

Seanse, spektakle, imprezy odwołane

Wkrótce w całym kraju odwołano wszelkie imprezy masowe. Rząd zdecydował o zamknięciu teatrów, kin, bibliotek, muzeów. W Chełmie odwołano wszelkie zaplanowane w tym czasie wydarzenia kulturalne (masowych na marzec nie było planowanych). Mowa tu m.in. o spektaklach w Chełmskim Domu Kultury czy seansach kinowych w Kinie Zorza. Odwołano zajęcia dodatkowe prowadzone przez ChDK i Młodzieżowy Dom Kultury.

Zamknięto Chełmską Bibliotekę Publiczną, Bibliotekę Pedagogiczną w Chełmie. Analogiczna sytuacja dotyczyła gmin powiatów chełmskiego, włodawskiego, krasnostawskiego. Zdecydowano o zawieszeniu działalności warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, domów seniora. Zawieszono też wizyty rodziców i rodziny w domach dziecka.

Ciąg dalszy artykułu jest dostępny w wydaniu PDF z 16.03.2020 r.

Doskonale rozumiemy, że sprzeczne informacje, fake newsy i plotki mogą wywoływać obawy. Cenimy Twój spokój, dlatego u nas dostaniesz tylko sprawdzone wiadomości i rzetelnie przygotowane materiały.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here