Czeka nas ciekawy rok

2020 rok będzie dla Lublina czasem ważnych inwestycji. W ciągu najbliższych miesięcy ma ruszyć m.in. budowa dworca metropolitalnego i przebudowa Al. Racławickich. W nadchodzącym roku czekają nas także bardzo ważne wydarzenia w kraju i na świecie.


Jednym z nich będą wybory prezydenckie, które prawdopodobnie odbędą się w maju. O reelekcję ma się ubiegać popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Andrzej Duda. Do walki o prezydenturę mają stanąć m.in.: Małgorzata Kidawa-Błońska (Platforma Obywatelska), Szymon Hołownia (niezależny dziennikarz katolicki, do niedawna współprowadzący popularny program telewizyjny „Mam Talent”), Władysław Kosiniak-Kamysz (Polskie Stronnictwo Ludowe) oraz kandydaci lewicy i Konfederacji, które jeszcze nie wyłoniły swoich kandydatów. Niewykluczone, że swojego przedstawiciela wśród kandydatów, podobnie jak przed pięcioma laty, będzie miał również Lublin – wtedy był to przedstawiciel Ruchu Narodowego Marian Kowalski, a teraz do startu w wyborach namawiany jest prof. Mirosław Piotrowski (więcej piszemy o tym na str. 5).

Aby zostać prezydentem, trzeba otrzymać ponad połowę ważnie oddanych głosów, dlatego prawdopodobnie czeka nas druga tura. Pięć lat temu Andrzej Duda zwyciężył w niej ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego stosunkiem głosów 51,5 do 48,5%. W samym Lublinie Duda zdobył 55,56% głosów, a w powiecie świdnickim aż 68,51%.

W 2020 roku czekają nas dwie wielkie imprezy sportowe.

12 czerwca w Rzymie zaczną się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej z udziałem reprezentacji Polski. Podopiecznych Jerzego Brzęczka czeka trudne zadanie. W fazie grupowej (gr. E) zmierzą się z Hiszpanią, Szwecją i zwycięzcą tzw. ścieżki barażowej B, w której o awans rywalizują Bośnia i Hercegowina, Irlandia Północna, Słowacja oraz Irlandia.

Nadchodzące mistrzostwa będą wyjątkowe, bo po raz pierwszy zostaną rozegrane w 11 krajach (a nawet 12, jeżeli Szkocję potraktujemy jako osobne państwo). Ma to związek z 60. rocznicą rozegrania pierwszych mistrzostw Europy. Mecze EURO 2020 odbędą się m.in. w Azerbejdżanie, Rumunii, Rosji, Holandii, Danii czy Niemczech. Reprezentacja Polski rozegra swoje mecze grupowe w Dublinie – stolicy Irlandii i hiszpańskim Bilbao. Finał zostanie rozegrany 12 lipca na słynnym stadionie Wembley w Londynie. Niestety w obecnej kadrze narodowej nie ma żadnego wychowanka klubu z Lubelszczyzny i na Euro co najwyżej będzie reprezentował nas sędzia Paweł Gil, który sędziował mecze eliminacyjne mistrzostw Europy, a w 2018 roku był arbitrem VAR na mundialu w Rosji.

Niedługo po zakończeniu Euro 2020 rozpoczną się Letnie Igrzyska Olimpijskie. Tym razem odbędą się one w stolicy Japonii – Tokio. Ceremonia otwarcia odbędzie się 24 lipca, ale pierwsze konkurencje zostaną rozegrane dwa dni wcześniej. Celem reprezentacji Polski jest poprawienie wyniku sprzed czterech lat, gdy w Rio de Janeiro zdobyliśmy 11 medali (2 złote, 3 srebrne, 6 brązowych). Na olimpiadzie w Rio wystartowało 7 sportowców z Lubelszczyzny. Czy uda się poprawić ten rezultat?

Minimum na Igrzyska w Tokio zapewnili sobie już m.in. Paweł Fajdek (rzut młotem) z Agrosu Zamość i reprezentująca barwy AZS UMCS Lublin kulomiotka Paulina Guba, ale szanse na występ w Japonii mają również inni lekkoatleci AZS: Malwina Kopron (rzut młotem), Daria Zabawska (rzut dyskiem), Sofia Ennaoui (1500 m), Karolina Kołeczek (100 m przez płotki), czy pływacy Konrad Czerniak i Jan Świtkowski. Na igrzyskach, i to w roli jednej z faworytek, w nowej olimpijskiej konkurencji – wspinaczce sportowej – wystartuje reprezentantka KW Kotłownia Lublin Aleksandra Mirosław (z domu Rudzińska), aktualna mistrzyni świata we wspinaczce na czas.

Najważniejszym wydarzeniem religijnym w 2020 roku będzie beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się 7 czerwca na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Kardynał Wyszyński był mocno związany z Lublinem. Ukończył Katolicki Uniwersytet Lubelski. Po II wojnie światowej był m.in. biskupem lubelskim. W latach 1953-1956 był więziony przez władze komunistyczne za sprzeciwianie się polityce prowadzonej przez ówczesnych decydentów. Główny organizator obchodów milenijnych w 1966 roku, nazwany Prymasem Tysiąclecia cieszył się powszechnym autorytetem społecznym jako mąż stanu, obrońca praw człowieka, narodu i Kościoła.

Grzegorz Rekiel

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here