Czerwona skoda znów wyjechała na ulice Lublina

Zabytkową Skodę 9 Tr lublinianie mogli zobaczyć, a nawet się nią przejechać w ramach trwających obchodów Tygodnia Zrównoważonego Transportu

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zakończyło odbudowę historycznego trolejbusu marki Skoda 9 Tr. Podobne pojazdy obsługiwały w przeszłości linie lubelskiej komunikacji. Pierwsze pojawiły się już w 1955 roku, a ostatnie zostały wycofane wraz z kolejnymi dostawami pojazdów radzieckiej marki ZIU na przełomie lat 70-tych i 80-tych.

– Spółka kupiła trolejbus w 2014 r. od Przedsiębiorstwa Elektrotransportowego w Równym na Ukrainie, gdzie pojazd woził pasażerów do końca 2013 r. Trolejbus nie był jednak eksploatowany od nowości na Ukrainie, bowiem pierwsze 16 lat obsługiwał linie w czeskiej Opawie. Teraz, dzięki pracy naszych mechaników i lakierników, udało się przywrócić jego dawną świetność. Prace trwały ponad 4 lata – informuje Weronika Opasiak, rzeczniczka prasowa MPK Lublin Sp. z o. o.

Trolejbus ma 11 metrów długości, może pomieścić ok. 100 pasażerów, w tym 28 na miejscach siedzących. Został pomalowany w historyczne barwy, dominującym kolorem jest czerwony z kremowymi elementami. W ubiegłym roku został zarejestrowany jako pojazd zabytkowy. Zagadką pozostaje dokładny wiek odrestaurowanego egzemplarza. W Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców widnieje informacja, że po raz pierwszy pojazd został zarejestrowany w 1986 roku, jednak kiedy trolejbus dotarł do Lublina, na silniku miał nabity rocznik 1969.

– Skoda będzie służyła w Lublinie jako atrakcja turystyczna. Pojawi się na linii turystycznej oraz Pikniku Komunikacyjnym organizowanym w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (trwa od 16 do 22 września), a w przyszłym roku z pewnością również na linii turystycznej, która jeździ w wakacje – dodaje Opasiak.

Warto podkreślić, że nie jest to pierwszy zabytkowy pojazd w taborze lubelskiego MPK. Zabytkowa Skoda dołączyła do naszego ZIUTKA (trolejbus marki ZIU) i GUTKA (autobus marki Jelcz, tzw. „ogórek”). Niebawem przedsiębiorstwo będzie szukać specjalnego imienia również dla Skody. W dalszych planach jest podobne odnowienie przegubowego Ikarusa. Marek Kościuk

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here