Czerwone worki na balkonie

Osoby zmagające się w domach i mieszkaniach z Covid-19 nie mogą wyrzucać swoich śmieci do wspólnych kontenerów. Mają je pakować do czerwonych worków i przechowywać na przykład na balkonie. Jedyny plus tej sytuacji, że takich śmieci nie trzeba już segregować.

W ubiegłym tygodniu w klatkach schodowych bloków Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej pojawiło się ogłoszenie dotyczące odpadów wytwarzanych przez osoby zakażone koronawirusem.: „W związku z otrzymaniem w dniu 06.11.2020 r. z Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Chełm wytycznych w zakresie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, informujemy: Osoby zakażone koronawirusem SARS-CoV-2 (choroba COVID-19) przebywające na terenie nieruchomości zamieszkałych, w tzw. izolatoriach domowych, powinny przestrzegać zasady odrębnego zbierania odpadów bytowych (komunalnych). Odpady takie należy gromadzić, bez obowiązku segregacji, najlepiej w workach koloru czerwonego i w żadnym razie nie wolno ich udostępniać do odbioru wraz z innymi odpadami komunalnymi.

W budynkach wielolokalowych odpady medyczne winny do czasu odbioru pozostać w obrębie lokalu mieszkalnego (np. balkon). Fakt posiadania takich odpadów należy zgłosić do Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urząd Miasta Chełm i udostępniać je do odbioru specjalistycznej firmie – Telefon: 82 565 26 28. Powyższej procedurze nie podlegają mieszkańcy odbywający jedynie kwarantannę. Zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektora Sanitarnego, popartego stanowiskiem Wojewody Lubelskiego, odpady powstające w związku z kwarantanną w ramach zapobiegania COVID-19 traktuje się jako odpady komunalne.”

– W ostatnich miesiącach niewiele już dziwi, a wiadomo, że jakoś trzeba kwestię tych odpadów uregulować, bo przybywa osób z Covid-19 – mówi jedna z lokatorek. – Oby tylko ci, którzy zmuszeni będą wystawić na swoich balkonach czerwone worki ze śmieciami, nie mieli z tego tytułu nieprzyjemności. Wiadomo, jak jest – jedni są w tych sprawach wyrozumiali, inni nie.

W gminach też czerwone worki

Urzędnicy z gmin powiatu chełmskiego już od jakiegoś czasu dostają z sanepidu zawiadomienia z adresami mieszkańców, u których potwierdzono Covid-19. Także chodzi o odbiór ich odpadów. Może wywieźć je tylko specjalistyczna firma, która ma do tego uprawnienia. Osoby zakażone koronawirusem mają wystawiać swoje śmieci w ustalonym wcześniej terminie, w czerwonych workach.

– Zdarzyło się ostatnio, że jeden z mieszkańców, choć nie miał Covid-19, wystawił swoje śmieci zgodnie z ustalonym gminnym harmonogramem, ale w czerwonych workach – mówi właściciel firmy odbierającej odpady w jednej z gmin powiatu chełmskiego. – Nie odebraliśmy tych czerwonych worków, bo nie mamy uprawnień do wywozu odpadów medycznych i nie mogliśmy tego zrobić. Mężczyzna potem tłumaczył, że sam kupił czerwone worki w jakimś lokalnym sklepie, ale one są też dostępne w internecie. Takie pomyłki też się zdarzają. Mieszkańcy w tej sytuacji powinni już pamiętać, na co przeznaczone są czerwone worki. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here