Człowiek paschalny i pełny radości…

Prawosławny Arcybiskup Lubelski i Chełmski Abel, imię świeckie Andrzej Popławski, urodził się 8 kwietnia 1958 r. w Narwi na Podlasiu. 25 marca 1989 r. przyjął święcenia biskupie i objął funkcję ordynariusza nowo utworzonej diecezji lubelsko-chełmskiej. W 2001 r. otrzymał godność arcybiskupa. W modlitwie dziękczynnej w intencji arcybiskupa Abla uczestniczyli m.in. prawosławny metropolita Polski Sawa i metropolita lubelski Stanisław Budzik.

W Kościele prawosławnym w pierwszych dniach Paschy (8-10 kwietnia) w Lublinie odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 60-lecia Prawosławnego Arcybiskupa Lubelskiego i Chełmskiego Abla.

W nocy paschalnej po zakończeniu liturgii w lubelskiej katedrze Przemienienia Pańskiego, ks. Andrzej Łoś – sekretarz diecezji, w imieniu duchownych oraz wiernych pozdrowił arcybiskupa Abla z okazji przypadających w tym dniu jego 60-tych urodzin. Z tej okazji od duchowieństwa miasta Lublin dostojnemu jubilatowi został przekazany pastorał arcypasterski.

Postanowieniem wiosennej sesji Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w poniedziałek Paschy (9 kwietnia) został ustanowiony dniem modlitwy dziękczynnej w intencji arcybiskupa Abla. Na tą okoliczność przybyli niemalże wszyscy członkowie Świętego Soboru Biskupów PAKP. Świątecznej liturgii w lubelskiej katedrze Przemienienia Pańskiego przewodniczył metropolita warszawski i całej Polski Sawa, któremu asystowało ośmiu hierarchów z całej Polski. Po zakończeniu liturgii odbyła się dziękczynna paschalna modlitwa, po której zwierzchnik Kościoła prawosławnego w Polsce zwrócił się do jubilata:

„Kościół prawosławny znajduje się w szczególnym okresie liturgicznego roku. Przeżywamy wyniosłą, jedyną w historii uroczystość związaną z cudem Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Dzisiaj przeżywamy drugi dzień świąt paschalnych w tygodniu paschalnym ‘wysławiając Paschę wiekuistą’. Jeśli my przenikniemy tą prawdę stajemy się drugim człowiekiem ‘radośnie obejmijmy jeden drugiego!’, przyjaciel przyjaciela jeden drugiego obejmujemy przyjaciela i to czynimy dzisiaj w tej świątyni. A do tej katedry przyprowadza nas szczególna osobowość naszej Cerkwi, a szczególnie tutaj w Lublinie, w którym 29 lat pasterzuje i przyciąga wszystkich swoją osobowością, a ta osobowość według świadectw przyjaciół umie oczarowywać. W tym paschalnym okresie wypełniło się 60 lat od urodzenia naszego arcybiskupa Abla. Dzisiaj wszyscy zebrani tutaj, ale nie tylko, w całej naszej Cerkwi jesteśmy z Tobą władyko, modlimy się za Ciebie, dziękujemy Bogu, że Bóg darował swojemu Kościołowi takiego arcybiskupa. Poprzez Twoje działanie arcypasterskie objawiasz światu to co jest potrzebne, a potrzebne jest zbawienie, a zbawienie zakłada w człowieku być dobrym. Siejesz dobro, siejesz miłość, szacunek dla drugiego człowieka, jesteś otwarty wobec wszystkich. Umiesz pracować ze wszystkimi, to jest Twój dar, który obdarował Cię Bóg. Przyszedłeś na Lubelszczyznę, na której w ciągu twoich lat arcypasterskiej służby uczyniłeś bardzo wiele. Odnowiłeś wszystkie świątynie swojej diecezji Kościoła prawosławnego, mało tego pamiętasz o zmarłych na prawosławnych nekropoliach. Po za tym te stosunki na niwie ekumenicznej, starasz się kultywować i rozwijać i im więcej będzie tych dobrych zjawisk tym więcej będzie dobra w naszej ojczyźnie i świecie. W imieniu naszej Cerkwi, ale również ja jako syn tej ziemi, życzę, żeby duch Twojego działania nie gasł, ale niech płonie i się rozwija, żeby oświecał ciemność. To znaczy wszystkich nas i Ciebie w tym wypadku szczególnie.

Metropolita podarował jubilatowi pamiątkową panagiję z wizerunkiem ikony Bogurodzicy oraz odznaczył najwyższym polskim odznaczeniem cerkiewnym w imieniu Soboru Biskupów PAKP Orderem św. Marii Magdaleny I stopnia.

Głos zabrał również arcybiskup Stanisław Budzik metropolita lubelski, który pozdrowił jubilata, nazywając go człowiekiem paschalnym za jego relacje życzliwości i pełnię duchowej radości: „Całe chrześcijaństwo żyje prawdą Zmartwychwstania Chrystusa. Każda niedziela jest pamiątką Zmartwychwstania. Każda Eucharystia przypomina nam Chrystusa, który za nas cierpiał, za nas umarł, wyznajemy Jego Zmartwychwstanie i oczekujemy Jego przyjścia w chwale. Chciałbym w imieniu Kościoła katolickiego z całego serca pogratulować ks. arcybiskupowi tych pięknym urodzin. I powiedzieć na świadectwo wobec metropolity i wszystkich tu obecnych, że jest to człowiek paschalny. Mamy być ludźmi paschalnymi wierzącymi w Zmartwychwstanie Chrystusa. Jest to człowiek paschalny, ponieważ stawia zasadę, do której wzywa nas Paweł „Jeśli więc razem z Chrystusem powstaliście z martwych, szukajcie tego, co w górze” [Kol 3, 1]. Arcybiskup jest człowiekiem chrześcijańskiego ducha. Po drugie jest człowiekiem radosnym, optymistycznym. Zawsze, kiedy spotykamy się już od siedmiu lat, bardzo często jest pogodny, radosny, zawsze dostrzega w tym, co się dzieje, dobro i wierzy, że to dobro zwycięży. Jeżeli wierzymy w Zmartwychwstanie Chrystusa, to musimy wierzyć w zmartwychwstanie dobra i do tego się przyczyniać. Ks. arcybiskup jest człowiekiem paschalnym, ponieważ jest człowiekiem ekumenicznym, wszystko co udaje się nam tuj zrobić w Lublinie, może być tego przykładem – mówił arcybiskup Budzik.

W imieniu zebranych gości władz administracyjnych, samorządowych i uniwersyteckich zabrał głos wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, który wręczył okolicznościowy medal wojewody lubelskiego wraz z dyplomem uznania oraz prezydent Lublina Krzysztof Żuk. W imieniu Polskiej Rady Ekumenicznej życzenia złożył dyrektor, ks. dr Grzegorz Giemza z Warszawy.

ks. Andrzej Konachowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here