Czy aby na pewno będzie to piękny, zielony zakątek?

Park Sławin, zwycięski projekt III edycji Zielonego Budżetu Obywatelskiego, w końcu doczekał się realizacji. Prace w lasku przy ul. Zbożowej, obok Zespołu Szkół nr 12, ruszyły w poprzednim tygodniu i wzbudziły zaniepokojenie mieszkańców.


– To miał być piękny, zielony zakątek. Tymczasem nawieźli tutaj tyle tej kostki. Czyżby to ona miała znaleźć się na alejkach, zamiast naturalnej nawierzchni, jaka była planowana? Ten teren powinien pozostać zielony, a oni chyba chcą wszystko zabetonować? Do tego wykonawcy wjechali ciężkim sprzętem, uszkadzając m.in. korzenie kilku drzew – alarmuje nasz Czytelnik mieszkający nieopodal.

Czy w planie Parku Sławin w porównaniu do projektu nastąpiły jakieś zmiany, choćby nawierzchni ścieżek? – pytamy w lubelskim Ratuszu. – Obecnie na terenie lasku realizowane są roboty budowlane – przyznaje Monika Głazik z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. – Ścieżki zostaną zbudowane na podbudowie z piasku i kruszywa, z nawierzchnią mineralną przepuszczalną, z obrzeżami z krawężników. Z kostki zostanie ułożone jedynie tzw. odwodnienie liniowe wzdłuż alejek o szerokości około 25 cm z każdej strony, odprowadzające wodę ze środkowej, podwyższonej części ścieżek – dodaje M. Głazik.

Odnosząc się do drugiego z zarzutów naszego Czytelnika, że firma urządzająca Park Sławin uszkodziła m.in. korzenie kilku drzew Monika Głazik tłumaczy, że prace prowadzone są w płytkiej warstwie gruntu (wysokość podbudowy i warstw mineralnych to około 25 cm), stąd nie doszło do podcięcia korzeni i tym samym uszkodzenia drzew. – Drobne korzenie odkryte podczas prac, zostaną zasypane ziemią po ich zakończeniu – dodaje.

Mieszkańcy na Park Sławin czekają już od kilku lat. Dokumentacja rewitalizacji lasku obejmująca urządzenie istniejącego tam terenu zielonego została opracowana w październiku 2017 roku. Oprócz budowy placu i alejek spacerowych przy ul. Zbożowej zostaną zamontowane obiekty małej architektury: 5 ławek łukowych, 9 koszy na śmieci, 4 kosze na psie odchody, 3 karmniki dla ptaków.

Wykonawcą robót jest firma Usługi Remontowo-Budowlane Andrzej Kołtunik. Koszt inwestycji to 129 tys. zł. Planowany termin zakończenia prac to 30 czerwca br. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here