Czy Jacek Sasin wywiąże się z obietnicy?

Startujący z Chełma Jacek Sasin będzie ministrem nowego resortu, który ma odpowiadać m.in. za sprawy górnicze. W kampanii Sasin obiecywał budowę kopalni węgla pod Rejowcem Fabrycznym. Ma teraz pole do popisu i wszystkie narzędzia, by doprowadzić do wyczekiwanej przez wszystkich inwestycji. Wywiąże się z danego słowa?

Przez ostatnie lata mamiono nas widmem rozwoju regionu za sprawą budowy kopalni węgla kamiennego. Na temacie kopalni lokalni politycy budowali swój wizerunek a sprawa wciąż tkwi w sferze życzeń. Wszyscy wyczekiwali na nowy zakład pracy, który miał dać tysiące dobrze płatnych miejsc pracy i gospodarczego kopa biednemu regionowi.

A zapowiedzi budowy nowych kopalni składane przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego i Andrzeja Dudę przed kampaniami prezydencką i parlamentarną z 2015 roku miały gwarantować te plany po zwyciężeniu wyborów. Do dzisiaj żadnej kopalni w naszym regionie nie ma. A najbardziej zaawansowany projekt australijskiej spółki PDCo, która chciała budować zakład w Kuliku pod Siedliszczem, został najprawdopodobniej pogrzebany.

Nowe, przedwyborcze deklaracje dotyczące budowy kopalni składał też Jacek Sasin, który kandydował do sejmu z jedynki PiS w okręgu chełmskim i dostał świetny wynik. W rozmowie z „Nowym Tygodniem” zapewniał wtedy, że gdy PiS wygra wybory, budowa kopalni pod Rejowcem Fabrycznym rozpocznie się już za dwa lata a za pięć będzie z niej wydobywany węgiel.

Gdy powątpiewaliśmy w tak krótki czas realizacji tej inwestycji i przypominaliśmy, że budowę kopalni obiecywał już niejeden polityk PiS (łącznie z premierem Mateuszem Morawieckim, który przyjechał do Chełma wspierać Jakuba Banaszka w ostatniej kampanii samorządowej), Sasin zapowiedział, że „inni obiecywali, a on będzie realizował”.

Świetnie się składa. Przed tygodniem J. Kaczyński i M. Morawiecki przedstawili skład nowego rządu. Jacek Sasin dostał w nim wyjątkowo ważne miejsce i ma szefować nowemu resortowi, który ma mieć nadzór nad spółkami skarbu państwa i odpowiadać za sprawy górnicze. Będzie miał dzięki temu wszystkie narzędzia do tego, by doprowadzić do budowy kopalni w naszym regionie. Trzymamy za słowo. (bf)