Czy warto skorzystać z pomocy adwokata przy sprawach nieruchomości rolnych?

Inwestycja w nieruchomości rolne brzmi kusząco przy obecnych cenach gruntów budowlanych. Kupno i sprzedaż lub przekwalifikowanie ich bywa jednak skomplikowanym procesem, który potrafi przysporzyć dużą ilość stresu. Sprawdź, kiedy przydatny może okazać się Adwokat. Lublin to miejscowość, w której coraz więcej spraw związanych z gruntami rolnymi realizowanych jest z pomocą ekspertów. Dzięki temu infrastruktura na obrzeżach miasta znacząco się rozwija w dynamicznym tempie.

Kompleksowa obsługa spraw – czy to w ogóle potrzebne?

Od kiedy Agencja Rynku Rolnego i Agencja Nieruchomości Rolnych przestały istnieć i powstał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) (1 września 2017 roku). KOWR odpowiada za regulowanie transakcji obrotu ziemią rolną. Oznacza to, że potencjalny nabywca gruntów uprawnych musi spełniać konkretne wymogi (tj. bycie rolnikiem indywidualnym lub podmiotem wymienionym w art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego). 

Taki stan rzeczy przyczynia się do tego, że właściciele gospodarstw rolnych obawiają się procesu sprzedaży gruntów osobom, które nie posiadają statusu rolnika indywidualnego. Należy jednak pamiętać o tym, że zgoda Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa nie jest wymaga w każdym przypadku. Strony nie muszą jej posiadać w sytuacji, w której transakcji kupna-sprzedaży będzie podlegać działka o powierzchni poniżej 1ha. 

Czy zatem współpraca z kancelarią adwokacką jest niezbędna? Adwokat z Lublina wyjaśnia:

“Zakup lub sprzedaż prawa własności do nieruchomości rolnej bywa procesem wyjątkowo złożonym. W zależności od obecnego statusu kupującego/sprzedającego transakcja może (lecz nie musi) podlegać pod KOWR. Warto więc korzystać z profesjonalnego wsparcia doświadczonych specjalistów, którzy dzięki swojej wiedzy są w stanie usprawnić cały proces inwestycji.”

Teoretycznie zakup gruntów nie wydaje się skomplikowany. Praktyka jednak udowadnia nam, że często bywa odwrotnie i transakcje stają się wyjątkowo zawiłe. 

Zakres wsparcia adwokata przy sprawach związanych z nieruchomościami rolnymi 

Inwestorzy decydujący się na kompleksową obsługę transakcji kupna-sprzedaży gruntów rolnych mogą liczyć na:

 • obsługę transakcji,
 • prowadzenie negocjacji,
 • dokonanie analizy stanu prawnego,
 • analizę postanowień umownych pod kątem potencjalnych zagrożeń,
 • nadzór prawny nad wykonywaniem postanowień umownych,
 • prowadzenie postępowań przed sądami wieczystoksięgowymi,
 • reprezentowanie w sprawach dot. nabycia prawa do nieruchomości rolnej,
 • reprezentowanie w postępowaniach o wydanie nieruchomości,
 • reprezentowanie w postępowaniach o zniesienie współwłasności,
 • reprezentowanie w postępowaniach o ustanowienie służebności,
 • obsługę postępowań w sprawach o przekwalifikowanie gruntu.

Jak widać, kancelaria adwokacka z Lublina realizująca zlecenie w obrębie tej miejscowości, będzie w stanie pomóc sfinalizować transakcję w sposób komfortowy. Nie marnuj czasu i nie ryzykuj, gdy nie masz doświadczenia z zakresu spraw nieruchomości rolnych i obrotu gruntami posiadającymi status rolny. 

Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here