Czyha pół tysiąca zagrożeń

Przebudowa ulicy Racławickiej ma się rozpocząć w przyszłym roku

Prawie 500 zagrożeń zgłosili mieszkańcy powiatu świdnickiego w aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Najwięcej, bo prawie połowa z nich, dotyczyła groźnych sytuacji związanych z ruchem drogowym.
Od września ubiegłego roku mieszkańcy całego kraju mogą korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – aplikacji, która pozwala w łatwy i szybki sposób przekazać informacje o zagrożeniach w naszej okolicy. Można to zrobić przez smartfon, komputer lub tablet z dostępem do internetu. Sygnały te są następnie weryfikowane. Jeśli się potwierdzają, policja nanosi je na mapy. Należy jednak pamiętać, że „Mapa” nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych. Mapa cieszy się sporym powodzeniem wśród mieszkańców Świdnika i powiatu świdnickiego.
– Odkąd funkcjonuje, naniesione zostało na nią 488 zagrożeń bezpieczeństwa, z czego ponad połowa została potwierdzona. Mieszkańcy powiatu zgłaszali najczęściej zagrożenia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Aż 220 oznaczeń zagrożeń dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości, 103 nieprawidłowego parkowania, 38 niewłaściwej infrastruktury drogowej, a 27 złej organizacji ruchu drogowego.  Zdecydowanie mniej dotyczyło zagrożeń bezpieczeństwa w miejscach publicznych. Zgłoszono między innymi 39 miejsc spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych i 15 miejsc grupowania się małoletnich Apelujemy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji, gdyż każde z zagrożeń naniesionych na wirtualną mapę wywoływać będzie konkretne działania ze strony policji – informuje Paweł Leśny ze KPP w Świdniku. (w)