Da Vinci z pomocą pacjentom

Pierwszy w naszym regionie robot da Vinci chwilę przed symbolicznym przecięciem wstęgi i włączeniem do pracy

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie w środę otwarta została Pracownia Robotyki Operacyjnej, którą wyposażono w nowoczesny system chirurgii robotycznej da Vinci. Tym samym lubelski szpital, jako pierwszy w regionie, dołączył do grona kilkunastu placówek medycznych w Polsce, które wykorzystują robota w swojej pracy.


Systemy robotyczne używane są z powodzeniem w szpitalach na całym świecie. W Polsce wciąż są rzadkością, ze względu na ograniczenia w dostępie do technologii i ich wysoką cenę. Ten zakupiony dla szpitala przy al. Kraśnickiej kosztował samorząd województwa blisko 15 mln złotych.

– Zależy nam, aby opieka medyczna w regionie była na jak najwyższym poziomie, ponieważ dobro pacjenta jest zawsze najważniejsze. Wierzę, że pomoże w tym tak nowoczesny sprzęt jak robot da Vinci – mówił podczas uroczystego otwarcia Pracowni Robotyki Operacyjnej, które odbyło się w ubiegłą środę, marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski.

Robot da Vinci ma ułatwić wykonywanie skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną, z bardzo dużą precyzją, wielokrotnie przewyższającą możliwości wcześniejszych rozwiązań – zamiast cięcia przez wszystkie powłoki ciała, narzędzia chirurgiczne wprowadzane są przez kilkumilimetrowe otwory. Dzięki temu proces gojenia się przebiega szybciej, a pacjent może wrócić do domu, niekiedy, już w drugiej dobie po zabiegu, zaś do pełnej sprawności dochodzi wielokrotnie szybciej niż po tradycyjnej operacji. Wykorzystywane narzędzia zmniejszają także urazy wewnętrzne i krwawienia. System chirurgii robotycznej Da Vinci znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach chirurgii, zwłaszcza w zabiegach ginekologicznych, urologicznych, chirurgii kolorektalnej (jelita grubego) czy laryngologicznych.

Pierwsza operacja chirurgiczna z użyciem da Vinci w szpitalu przy al. Kraśnickiej odbyła się w czwartek. Zabieg przeprowadził dr n. med. Jerzy Draus, wybitny specjalista, doświadczony chirurg i popularyzator wykorzystania systemów robotycznych w  chirurgii. Dr Draus jest absolwentem Akademii Medycznej w Lublinie. Doświadczenie zdobywał w wiodących klinikach w Europie. Wykonał ponad 1000 operacji kolorektalnych z użyciem systemu robotycznego da Vinci oraz ponad 200 zabiegów robotycznych przepuklin brzusznych. Obecnie jest Ordynatorem Oddziału Kolorektalnego w Hallands Hospital Halmstad w Szwecji.

Szkolenia dla personelu

W szpitalu wojewódzkim równolegle trwają szkolenia dla personelu medycznego. Członkowie zespołu chirurgicznego (chirurdzy, anestezjolodzy, personel pielęgniarski oraz pomocniczy) zapoznają się z zasadami pracy robota, poznają instrumentarium oraz nawigację kamerą. Szkolenia obejmują także treningi na symulatorach oraz zabiegi wykonywane przy wsparciu tzw. proktorów (certyfikowanych lekarzy szkoleniowych dla  systemu robotycznego da Vinci). Istotnym elementem procesu szkoleniowego są  również wizyty w innych ośrodkach – specjaliści z Lublina odwiedzili ostatnio Wojskowy Instytut Medycyny w Warszawie.

Docelowo w szpitalu przy al. Kraśnickiej ma powstać Specjalistyczny Ośrodek Edukacyjny Chirurgii Robotycznej. Zespoły chirurgiczne z innych szpitali województwa lubelskiego i kraju będą mogły zdobywać doświadczenie na światowej klasy sprzęcie, pod okiem najlepszych specjalistów.

opr. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here