„Daj mi tę Noc…”

Taki refren szlagieru sprzed lat brzmi symbolicznie we wnioskach do organizatorów o uwzględnienie czyichś pomysłów. Przed nami 16. odsłona Nocy Kultury, które odbędzie się w Lublinie w sobotę, 4 czerwca. W tym roku każdy może ubarwić ten czas według własnej koncepcji. Otwarty nabór projektów trwa do 6 maja.

Od trzech lat tęsknimy za miastem pełnym ludzi, gwaru, radości i śmiechu. Wspominamy ulice wypełnione tłumem lublinian i gości grodu, dopominamy się o ten wiosenny festiwal. I wszystko wskazuje na to, że zaplanowana na 4 czerwca, 16. lubelska Noc Kultury, odbędzie się w pełnej krasie, bez żadnych restrykcji i ograniczeń.

W sukurs idzie zaproszenie od Warsztaty Kultury w Lublinie do zainteresowanych mieszkańców Lublina: każdego z osobna, niezrzeszonych, nawet niepełnoletnich – jeśli chcą i potrafią przygotować coś specjalnego na to święto kultury Lublina. Zaproszenie dotyczy również przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych czy instytucji. Będziemy wspólnie tworzyć „sztukę stosowaną” – twierdzą organizatorzy z WK.

– Mimo niespokojnych i wyjątkowo trudnych czasów pragniemy, choćby na kilka chwil, ziścić beztroski sen o pięknych ludziach w pięknym mieście. Dzięki wam sztuka wniknie w tkankę miejską by odmienić przestrzeń i uczestników – roztacza wizję tegorocznej edycji Nocy Kultury Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektor wydarzenia.

Bo to jedyny taki czas w roku. Już sam wystrój tej nocy, instalacje sztuk wizualnych w przestrzeni publicznej zmieniają śródmieście, przywołują magię. Do tego koncerty, spektakle, pokazy, instalacje świetlne, warsztaty i wiele eventów omijających codzienność. Uczestnicy przeżywają wtedy kumulację wrażeń i przygód „spakowanych” w kilka godzin. Każdy może wybrać, czy będzie to noc szalonych koncertów i spektakli czy kameralnych spotkań z literaturą, poezją.

A w tym roku dochodzi możność kreowania zdarzeń Nocy Kultury poprzez udział w otwartym konkursie pomysłów na uatrakcyjnienie festiwalu.

Jak się zgłosić?

Warsztaty Kultury w Lublinie (ul. Grodzka 7) czekają na wnioski do 6 maja 2022 r. Pomysły można przesyłać z pośrednictwem formularza online dostępnego na stronie www.nockultury.pl. Zapraszają do zgłaszania projektów w dwóch kategoriach: 1. Noc w siedzibie Organizatora, 2. Aranżacja jednego z wybranych miejsc w przestrzeni miasta.

– Warto zapoznać się z kryteriami, według których zostaną ocenione zgłoszenia. Istotne będzie szeroko rozumiane odniesienie do historii Lublina, do Znaku Dziedzictwa Europejskiego i Pomnika Historii. Liczymy na kreatywność i zachęcamy do działań w niecodziennych obszarach, do wyobrażania siebie i Lublina na nowo, planowania niestandardowych eventów biorąc pod uwagę rozwiązania nieoczywiste – informują organizatorzy.

W propozycjach na Noc Kultury należy wkalkulować ich premierowość i charakter przewidziany z myślą o wyłącznej prezentacji podczas festiwalu. Oczekiwane są szczególnie pomysły nastawione i dążące do interakcji, współpracy oraz włączania we wspólne działanie uczestników festiwalu.

Po co to wszystko?

By móc komentować rzeczywistość kulturową miasta, skłaniać do refleksji, zaskakiwać, wskazywać na rzeczy piękne a niedostrzegane, przypominać o tym, czego już nie ma, stwarzać ludziom przyjemność. Również po, to by móc zobaczyć Lublin w nowej odsłonie, wymyślonej przez mieszkańców. Bo Noc Kultury to wehikuł, który pozwala wyprzedzić codzienność, odwrócić porządek zdarzeń, oderwać się od dnia powszedniego. – Zgłaszając do nas swój projekt masz szansę stać się jednym z twórców Nocy Kultury. Twój pomysł może zostać zaprezentowany wielotysięcznej publiczności w przestrzeni publicznej miasta. Gwarantujemy niezbędne wsparcie w realizacji wybranych koncepcji – zapewniają organizatorzy z WK .

Wnioski-projekty zostaną zweryfikowane pod kątem atrakcyjności, możliwości ich realizacji, a także bezpieczeństwa uczestników festiwalu. Każdy z zainteresowanych zostanie poinformowany o decyzji organizatorów drogą mailową lub telefoniczną od 9 maja 2022.Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here