Dar pastora dla muzeum

Kolejny wartościowy dar do zbiorów Muzeum Ziemi Chełmskiej przekazał zaprzyjaźniony z placówką pastor Frank Klimmeck z Rodenkirchen w Dolnej Saksonii. Są to dwie rzeźby autorstwa Romana Śledzia ukazujące szósty i siódmy dzień stworzenia świata według opisu z Księgi Rodzaju.

W czerwcu br. informowaliśmy, że 11 rzeźb znakomitego artysty rzeźbiarza Romana Śledzia z kolekcji pastora wzbogaciło zbiory sztuki ludowej Działu Etnografii chełmskiego muzeum. Wśród nich były rzeźby ukazujące „Zwiastowanie”, „Dwunastoletniego Jezusa w Świątyni”, a gros z nich stanowią sceny z Drogi Krzyżowej. Istotną rzeźbą jest także „Święta Weronika” z 1972 roku, której wykonanie stanowiło przełom w twórczości R. Śledzia. Jej powstanie wskazało mu, jaką drogą twórczą chce podążać.

Niedawno pastor Frank Klimmeck podarował chełmskiemu muzeum kolejne działa rzeźbiarza R. Śledzia. Są to dwie rzeźby ukazujące 6. i 7. dzień stworzenia świata według opisu z Księgi Rodzaju. Dar ten wart jest blisko 1000 Euro. Obecnie cykl ten będący w posiadaniu muzeum stanowi 7 rzeźb.

Placówka posiadała pięć z nich i od kilku lat starała się o zakup pozostałych dwóch, jednak brak funduszy to uniemożliwiał. Kiedy Pastor dowiedział się o tym, postanowił zakupić od artysty dwie pozostałe rzeźby i podarować je muzeum. 8 października br. w Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Lubelskiej 56a otwarto wystawę pt. „Niech się stanie światło…”, na którą składają się rzeźby podarowane przez pastora. (mo, fot. G. Zabłocki)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here