Dawno temu we dworze

Po pożarze w 1976 r.

Historia dawnego dworu w Wólce Leszczańskiej jest niezwykła. Warto, żeby przetrwała. Przybliżają ją pracownicy chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

W powiecie chełmskim mnóstwo jest interesujących zabytków i ich pozostałości, z którymi związane są losy mieszkańców sprzed lat. Tak jest też w przypadku dworu Poletyłów w Wólce Leszczańskiej (gmina Żmudź). W chełmskiej delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie zgłębili jego historię na prośbę mieszkańców. Z relacji urzędników wynika, że wieś Wólka Leszczańska z folwarkiem została kupiona w 1788 r. przez Wojciecha Poletyłę od Placyda Ligęzy Kurdwanowskiego. Wieloletnim dzierżawcą majątku został Jan Niewiadomski.

– W połowie XIX wieku dobra ziemskie Wólka Leszczańska, będące wówczas własnością Alojzego Poletyły, liczyły 1152 morgi, czyli około 645 hektarów – informują konserwatorzy zabytków. – 5 sierpnia 1876 roku Witold Poletyło nabył od swojego brata Leopolda między innymi dobra Wólka Leszczańska z przyległością Maziarnia o powierzchni 1625 mórg i 137 prętów. Nowy właściciel przeprowadził się z Wojsławic do Wólki Leszczańskiej, gdzie zamieszkiwał tymczasowo w dawnej leśniczówce. Pod koniec lat siedemdziesiątych dziewiętnastego wieku został założony park o powierzchni około 4,5 hektara, a najprawdopodobniej w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych dziewiętnastego wieku wzniesiono murowany budynek dworu.

Dwór przetrwał obie wojny światowe. Po 1944 r. użytkowany był przez miejscowy PGR, jego pracownicy w nim mieszkali. Postępującą dewastację budynku przyspieszył pożar w latach 70. XX wieku. Miała go wywołać jedna z mieszkanek dworu, wyrzucając w trawę resztki gorącego popiołu z pieca. Ostatecznie ruiny dworu zostały rozebrane pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Do czasów współczesnych z dawnego założenia dworsko-parkowego zachowały się skromne pozostałości parku, resztki fundamentów dworu Poletyłów skryte pod powierzchnią ziemi. (opr. mo, fot. FB Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here