Debiutant najszybszy we mgle

Na pierwszym planie najszybszy w sobotnim biegu - Michał Żuchowski

220 biegaczek i biegaczy wzięło udział w rozegranym w sobotę nad Zalewem Zemborzyckim drugim w sezonie 2022/23 biegu z cyklu City Trail z Nationale-Nederlanden. Zwycięzcą został debiutujący w zawodach Michał Żuchowski. Wśród kobiet najszybsza była Magdalena Sekuła.

Warunki podczas biegu nie były łatwe. Topniejący śnieg, duża wilgotność powietrza i mgła – to z nimi będą kojarzyć się sobotnie zawody. W takich okolicznościach najszybszym okazał się debiutujący w przełajowych biegach City Trail Michał Żuchowski, który 5-kilometrową trasę pokonał w 16 minut i 53 sekundy.

– Studiuję medycynę, biegam od dwóch lat. Wcześniej miałem niewiele wspólnego ze sportem. Ale jak już zacząłem biegać, to z pełnym zaangażowaniem, aktualnie biegam siedem razy w tygodniu. Treningi ustalam sobie sam. Na City Trail pojawiłem się za namową znajomych biegaczy. Przestrzegali mnie przed trasą – rzekomo miała być wymagająca, ale z perspektywy samotnego biegu – było komfortowo. Oczywiście biegnąc w grupie bardziej odczuwa się wąskie ścieżki – mam tego świadomość. Widzimy się na kolejnych biegach – powiedział na mecie zwycięzca, Michał Żuchowski.

Drugie miejsce zajął Krzysztof Lotek 17:26), a trzecie Krystian Kuna (17:30).

W rywalizacji kobiet jako pierwsza do mety dotarła Magdalena Sekuła. 25-latka z Crazy dream – Adam’s team, która przed miesiącem w pierwszym biegu z czasem 20:36 była trzecia, tym razem pokonała trasę o 3 sekundy wolniej. Na drugim miejscu uplasowała się Katarzyna Konkel (20:44), a na trzecim Magdalena Zych (21:33).

Przed biegiem głównym, odbyły się zawody CITY TRAIL Junior na dystansach 200m, 400m, 600m, 1 km, w których wzięło udział 63 młodych sportowców.

Sobotniemu biegowi towarzyszyła dodatkowa klasyfikacja dla mężczyzn – Puchar Poldanenu, w ramach którego trzech najszybszych panów otrzymało nagrody od Herbapol Poznań. To część akcji mającej na celu podkreślenie wagi profilaktyki męskich chorób.

CITY TRAIL to impreza rozgrywana w formule Grand Prix. Od października 2022 do marca 2023 odbędzie się 5 biegów – wszystkie na 5-kilometrowej trasie nad Zalewem Zemborzyckim. Do ukończenia cyklu wymagane są min. 3 biegi. Zawody pod szyldem CITY TRAIL odbywają się także w Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. W każdej z lokalizacji zaplanowano po 5 biegów. Zwieńczeniem półrocznych zmagań będzie ogólnopolski finał sezonu – bieg CITY TRAIL Gold.

Szczegółowe informacje oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Organizatorem zawodów jest Fundacja Krok do Natury. Współorganizatorami lubelskich biegów są InesSport oraz Perfect Runner. Lubelską odsłonę cyklu wspiera Miasto Lublin.

Trzeci bieg edycji 2022/23 zaplanowany został w Lublinie na 17 grudnia. MAG

Wyniki

kobiety: 1. Magdalena Sekuła (Franciszków) 20:39, 2. Katarzyna Konkel (Perfect Runner Team) 20:44, 3. Magdalena Zych (Crazy Dream – Adams Team) 21:33, 4. Joanna Andrzejewska (lubelskibiegacz.pl Team) 21:35, 5. Katarzyna Woźniak (Ostrów Lubelski) 22:55, 6. Eliza Pitura (Szymanowski Triathlon Team) 24:24, 7. Monika Korzeniowska (Centrum Medyczne Orto-Optymist) 24:58, 8. Maria Kozaczuk (Lublin) 25:53, 9. Agnieszka Misztal 26:27, 10. Wiktoria Dejko (obie lubelskibigeacz.pl Team) 26:29.

mężczyźni: 1. Michał Żuchowski (Team Never Give Up) 16:53, 2. Krzysztof Lotek (Prawie Uganda) 17:26, 3. Krystian Kuna (Crazy Dream – Adam’s Team) 17:30, 4. Bartłomiej Florczak (Prawie Uganda) 17:37, 5. Piotr Różycki (Prawie Uganda) 17:40, 6. Artur Jendrych (Biegający Świdnik)17:44, 7. Michał Orzeł (Banda Grudnia) 17:45, 8. Adam Grudziński (Crazy Dream – Adam’s Team) 17:50, 9. Piotr Choroś (Stay Insane) 17:55, 10. Arkadiusz Graj (Banda Grudnia) 18:09.

Zawody dla dzieci i młodzieży są nieodłączną częścią biegów City Trail

Starżyński w czołowej „10”

W sobotę w Oleśnie na Opolszczyźnie odbyły się 94. PZLA Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych. Jedyny reprezentant Lublina startujący w zawodach, Andrzej Starżyński z AZS UMCS zajął wśród seniorów dziewiąte miejsce. 32-latek pokonał 8-kilometrową trasę w 24 minuty i 46 sekund.

Mistrzem Polski został 25-letni Dariusz Boratyński z AZS AWF Wrocław (23:50). Srebrny medal wywalczył Mikołaj Czeronek z WKS Śląsk Wrocław (23:56), a brązowy Mateusz Gos z RLTL Optima Radom (23:57).

Mistrzynią Polski w biegu kobiet na 6 kilometrów została Sabina Jarząbek z Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego (20:15). BAS