Deklaracja Lubelska podpisana

Gościem Forum był prezydent RP Andrzej Duda (fot. prezydent.pl)

Historia tworzy się na naszych oczach. W miniony wtorek w Lublinie, podczas II Forum Regionów Trójmorza z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, podpisana została Deklaracja Lubelska!


– Inicjatywa Trójmorza ma olbrzymi potencjał; kraje członkowskie Inicjatywy są coraz częściej postrzegane jako motor napędowy gospodarki europejskiej oraz atrakcyjne miejsce do inwestowania – mówił prezydent Andrzej Duda podczas wtorkowej inauguracji II Forum Regionów Trójmorza. Prezydent podkreślił, że Inicjatywa Trójmorza (Morze Bałtyckie, Czarne, Adriatyk) to 112 mln mieszkańców i 30 proc. Unii Europejskiej. – To jest naprawdę olbrzymi, gigantyczny potencjał – ocenił.

– Cieszę się, że inicjatywa Trójmorza z takim powodzeniem się rozwija oraz, że oznacza także i formułę współdziałania samorządów – dodał Andrzej Duda. Jak podkreślił, ważne jest, by „współdziałanie w ramach Trójmorza odbywało się nie tylko na poziomie prezydentów”. Prezydent zwrócił uwagę, że fakt, iż Forum odbywa się już po raz drugi, „oznacza właśnie włączenie się samorządów w realizację tej wielkiej idei budowania więzi między naszymi krajami i rozwoju infrastruktury w naszym regionie”.

Sygnatariuszami podpisanej w obecności prezydenta RP Deklaracji Gospodarczej Sieci Regionów Trójmorza tzw. Deklaracji Lubelskiej, są województwa: lubelskie, mazowieckie, podlaskie, podkarpackie i świętokrzyskie, a także pięć regionów rumuńskich, dwa łotewskie oraz po jednym z Bułgarii, Litwy, Słowacji i Węgier. Inicjatorem powołania sieci jest województwo lubelskie.

– Jej celem jest zmniejszenie luki infrastrukturalnej Europy Środkowo-Wschodniej, budowanie współpracy międzyregionalnej stanowiącej komponent samorządowy i lokalny inicjatywy Trójmorza. Ma być ona również istotnym impulsem rozwojowym dla samorządów, dzięki współpracy i budowaniu trwałych powiązań w obszarach infrastruktury, transportu, cyfryzacji oraz innowacji, a także ważnym narzędziem do lepszego wykorzystania programów UE dla naszej części Europy – podkreśla Jarosław Stawiarski, marszałek woj. lubelskiego. W Lublinie podpisano także Deklarację w zakresie współpracy w obszarze cyfryzacji.

W środę, drugiego dnia Samorządowego Kongresu Gospodarczego, II Forum Regionów Trójmorza marszałek Stawiarski wraz z wicepremierem RP, ministrem Aktywów Państwowych Jackiem Sasinem wręczyli nagrody gospodarcze. W kategorii osoba wspierająca Inicjatywę Trójmorza, za szczególne zasługi związane z rozwojem Funduszu Trójmorza, a także intensywną promocję gospodarczą całej Inicjatywy decyzją Rady Programowej Kongresu wyróżnienie otrzymała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

W kategorii firma o międzynarodowym zasięgu w obszarze Inicjatywy Trójmorza, za aktywną działalność na czterech rynkach macierzystych obszaru Inicjatywy Trójmorza – Polska, Słowacja, Litwa i Czechy, wspieranie działań strategicznych i zmian regulacyjnych, w szczególności podejmując działania na rzecz ochrony powietrza, a także za działania w obszarze odpowiedzialności społecznej biznesu decyzją Rady Programowej nagrodę otrzymał PKN ORLEN.

W kat. przedsiębiorstwo o międzynarodowym zasięgu, za aktywną działalność na rynkach gospodarczych w państwach Inicjatywy Trójmorza – Polska, Bułgaria, Litwa, Rumunia, Słowacja, Węgry oraz prowadzenie działalności opartej na zasadach zrównoważonego rozwoju oraz tworzeniu partnerstw rynkowych decyzją Rady Programowej laureatem został Zakład Produkcyjny Bempresa, mieszczący się przy ul. Anny Walentynowicz w Lublinie.

BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here