Delikatna jak porcelanowa laleczka

Rodzice i brat troskliwie opiekują się Agatką

14 kwietnia o godzinie 18.00 w sali koncertowej Polskiego Radia Lublin odbędzie się koncert charytatywny „Skrzydła dla Agatki”. Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Unia Absolwentów, działające przy III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie. Potrzebna jest pomoc i środki na leczenie i rehabilitację 10-letniej Agatki Gąsiorowskiej.


Rodzina Agatki żyje bardzo skromnie. Najbardziej słoneczny pokój zajmuje drobniutka i krucha jak ptaszek dziewczynka. Na ścianach przyjemne kolory, obrazki, nad łóżkiem tiulowy baldachim. Na pierwszy rzut oka to zwykły pokój małej dziewczynki, ale Agatka od urodzenia choruje na dziecięce porażenie mózgowe. Dni spędza w szpitalnym łóżku, przy którym w pogotowiu czeka aparat do odsysania, inhalator, gaziki i mnóstwo lekarstw. Malutka i drobna Agatka ma ręce i nogi powykręcane przez przykurcze, oddycha z trudem i zmaga się z wieloma przeciwnościami. Otoczona jest jednak wielką miłością swojej rodziny, która w ramach własnych możliwości stara się zapewnić jej jak najlepszą opiekę. – Agatka urodziła się 1 czerwca 2008 roku, razem z bratem bliźniakiem Krzysiem. Dzieci urodziły się jako wcześniaki, dwa miesiące przed terminem. – mówi pani Agnieszka Gąsiorowska, mama Agatki. – Ciąża przebiegała dobrze, oboje byli wagowo w normie, ale sam poród był dla mnie bardzo ciężki. Bliźniaki miały sepsę, były niedotlenione, pojawiła się niewydolność oddechowa. Gdy wróciliśmy do domu, to pewne rzeczy zaczęły nas u Agatki niepokoić. Nie chciała jeść, nie mogła ssać. Przeszliśmy serie badań i okazało się, że ma mózgowe porażenie dziecięce – dodaje mama dziewczynki.
Do tego doszła lekooporna padaczka. Leki, które dziewczynka przyjmuje trzy razy dziennie, tylko wygłuszają napady, które ma kilka razy w tygodniu. Obecnie dziewczynka znajduję się pod opieką Fundacji „Zdążyć z pomocą”. Jest leczona farmakologicznie i rehabilitowana, ale niezbędne są pieniądze na dalszą rehabilitację ruchową, logopedyczną oraz sensoryczną.

Dzień pełen trudu, noc niespokojna

Każdy dzień państwa Gąsiorowskich wypełniony jest pracą. Już od wczesnych godzin porannych dyżurują przy łóżku Agatki. – Codziennie mamy odsysanie i oklepywanie. W użyciu jest ssak, którego Agatka bardzo nie lubi, ale musi być odessana wydzielina – zwłaszcza, jak jest chora – dodaje mama.
Dziewczynka nie potrafi sama jeść – musi być karmiona dojelitowo, przez strzykawkę.
– Dawniej Agatka jadła sama, oczywiście zmiksowane potrawy, ale kilka razy się zachłysnęła i znalazła w szpitalu. Jest drobniutka, niedawno ważyła 13 kilogramów, dlatego od końca listopada ubiegłego roku zdecydowaliśmy się na takie karmienie. Dodatkowo mała miała bolesne refluksy – tłumaczy pani Agnieszka. Noce też nie są dla rodziców spokojne. Agatka sen ma od zawsze zaburzony, trzeba odsysać jej wydzielinę, brać na ręce i oklepywać – zwłaszcza wtedy, gdy jest chora. Mała, choć się nieco wzmocniła, to i tak często ma infekcje. – Nie miałam przespanej spokojnie nocy od dziesięciu lat – przyznaje pani Agnieszka. Dziewczynce przydałby się dobrej jakości przeciwodleżynowy materac, bo i tak większość czasu spędza w łóżku. Niestety, jej rodziców stać tylko na zaspokojenie jej podstawowych potrzeb, a i tych jest w ciągu dnia niemało. Przez kilka pierwszych lat to pani Agnieszka opiekowała się Agatką a jej mąż pracował. Teraz tylko ona pracuje – jest nauczycielką języka polskiego w IV LO im. S. Sempołowskiej. Jedno z rodziców na stałe musi być przy dziecku. – Przez jakiś czas mieliśmy opiekunkę, ale nie daliśmy rady finansowo. Opiekunki też się dość często zmieniały – przyznaje pani Agnieszka. Rodzinie dodatkowa opieka przydałaby się podczas codziennego zajmowania się Agatką i podczas wyjazdów do lekarza. Dziewczynka, z powodu skoliozy, nie siedzi prosto w foteliku i musi być przewożona na kolanach. Rzadko też wychodzi na spacer, bo rodzina mieszka na trzecim piętrze, bez windy. Do codziennych wydatków dochodzą też środki higieny osobistej, takie jak pampersy. Refundacja obejmuje tylko dwie pieluszki na dzień – to zdecydowanie zbyt mało. Państwo Gąsiorowscy musieli również kupić inhalator, specjalną poduszkę na wózek czy wałek do masażu.

Dziewczynka musi ćwiczyć

Agatka jest pod opieką hospicjum Małego Księcia. – Mamy stamtąd nieocenioną pomoc. Przychodzi do nas pan rehabilitant, ale tak naprawdę Agatka powinna być rehabilitowana siedem dni w tygodniu. Dopiero wtedy byłyby widoczne efekty. Córeczka ma zniekształcone rączki, nóżki. Jesteśmy przed decyzją o podjęciu operacji kręgosłupa, ale jest ryzyko osteoporozy – martwi się pani Agnieszka. – Jak Agatka jest w dobrym humorze, to jest z nią kontakt. Sama nie mówi, ale reaguje na naszą obecność. Wydaje dźwięki, śmieje się. Bardzo lubi muzykę i głos brata – mówi mama.
Krzyś, jaj brat bliźniak, jest w IV klasie Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi. Chętnie uczy się przedmiotów ścisłych, a w domu cały czas coś konstruuje. Do Agatki też przychodzą nauczycielki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 na ul. Głuskiej. – Tylko musimy nieustannie uważać na mocne bodźce – i te pozytywne, i te negatywne mogą ją zmęczyć – tłumaczy mama. Rodzina od lat radzi sobie sama, a centrum domu to od lat łóżeczko Agatki, przy którym wszyscy się spotykają. Teraz najbardziej potrzebują wsparcia finansowego, by móc kupić materac czy opłacić rehabilitanta.
Emilia Kalwińska

Zapraszamy naszych czytelników na koncert, z którego dochód zostanie przekazany dla Agatki. Bilety do nabycie w dniu koncertu w Radiu Lublin i sekretariacie III LO w Lublinie. 14 kwietnia wystąpią Łukasz Jemioł, Piotr Selim, Urszula Wąsowska, chór Kantylena z III LO im. Unii Lubelskiej, chór dziecięcy OSM I i II st. im Karola Lipińskiego w Lublinie oraz zespół wokalno-instrumentalny Henryk Polak and His Bandz III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie.
Agatce pomóc można też, dokonując indywidualnych wpłat na konto Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” Alior Bank S.A. 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994. Z dopiskiem „8869 Gąsiorowska Agata darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.
Aby przekazać dla Agatki 1%” w formularzu PIT, należy wpisać numer: KRS 0000037904

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here