Deszcz wyróżnień dla ludzi teatru

Laureat „Złotej Maski” Daniel Salman

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru osoby związane z życiem teatralnym Lublina i województwa lubelskiego zostały wyróżnione przez władze państwowe oraz samorządowe.

Swoją nagrodę przyznał także Oddział Lubelski ZASP – Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji. Złotą Maskę otrzymał aktor teatru im. Juliusza Osterwy – Daniel Salman, za rolę Pinokia w sztuce według Carla Collodiego.

Podczas uroczystości odbywającej się w środę w Teatrze Muzycznym poseł na Sejm RP Elżbieta Kruk oraz wojewoda Przemysław Czarnek wręczyli artystom i pracownikom lubelskich teatrów odznaczenia przyznane przez wiceprezesa Rady Ministrów oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

Srebrny Krzyż Zasługi otrzymała Jolanta Rychłowska-Żarnecka z Teatru im. Juliusza Osterwy; Brązowe Medale „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”: Zbigniew Sztejman z Teatru im. Juliusza Osterwy i Maria Wąsiel z Teatru im. Hansa Christiana Andersena, a Odznaki Honorowe „Zasłużony Dla Kultury Polskiej”: Konrad Biel, Bogusław Byrski, Bożena Dragun, Mirella Rogoza-Biel i Bartosz Siwek z Teatru im. Hansa Christiana Andersena oraz Maryla Anna Olejko z Biłgorajskiego Centrum Kultury w Biłgoraju.

W imieniu marszałka Jarosława Stawiarskiego Medal Pamiątkowy Województwa Lubelskiego pani Elżbiecie Grądziel-Zawadzie z Teatru Muzycznego w Lublinie wręczyli członek zarządu Sebastian Trojak oraz przewodniczący Sejmiku Michał Mulawa.

12 osób otrzymało Nagrody Kulturalne Województwa Lubelskiego: to Jacek Dragun z Teatru im. Andersena, Władysław Dubaj z Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie, Przemysław Gąsiorowicz, Maciej Grubich, Edyta Ostojak i Jerzy Rogalski z Teatru im. Juliusza Osterwy, Patryk Pawelec z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, Małgorzata Procner z Zespołu Teatralnego Szkoły Podstawowej w Gromadzie, Małgorzata Rapa i Krystyna Szydłowska z Teatru Muzycznego w Lublinie, Irmina Szumiło z Fundacji Teatroterapia Lubelska w Lublinie i Jan Żórawski z Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”.

Listami Gratulacyjnymi Marszałka wyróżniono: Annę Irgę, Bożenę Spoczyńską, Piotra Stępnia i Marcina Woźniaka z Teatru Muzycznego w Lublinie, Jolantę Rychłowską-Żarnecką, Jowitą Stępniak, Marka Szkodę i Tomasza Wierzchonia z Teatru im. Juliusza Osterwy.

Ponadto kilkudziesięciu osobom wręczono Dyplomy Uznania Marszałka Województwa Lubelskiego.

Nagrody pracownikom artystycznym, technicznym i administracyjnym lubelskich teatrów, animatorom życia teatralnego, społecznikom i działaczom kultury przyznał także Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Medale Prezydenta otrzymali: Marek Bijak i Tomasz Bujak z Teatru im. Juliusza Osterwy, dramaturg i scenarzystka Anna Duda, Bartosz Kaproń, Jakub Gąska i Przemysław Fiugajski z Teatru Muzycznego, Fundacja Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży Teatrikon, scenografka Marta Góźdź, dramaturg i krytyk teatralny Grzegorz Kondrasiuk, reżyserka teatralna Joanna Lewicka, Magdalena Pamuła z Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” oraz Karolina Rozwód z Teatru Starego. KB