Dla chcących wiedzieć więcej

Czy wiesz jakie drobnoustroje wykorzystujemy do produkcji żywności i leków? A może chcesz samodzielnie wyizolować i zbadać DNA? To wszystko i wiele więcej będzie możliwe podczas tegorocznej jesiennej edycji warsztatów ADAMED SmartUP Academy na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zapisy na weekendowe zajęcia dla nastolatków ruszyły 29 września.


Już po raz drugi w tym roku Fundacja Adamed zaprasza młodzież w wieku 14-19 lat do udziału w bezpłatnych warsztatach z obszaru nauk ścisłych i przyrodniczych. Od 2015 roku w warsztatach ADAMED SmartUP Academy wzięło udział już ponad 1600 uczniów. – Udział w ADAMED SmartUP Academy daje młodym fascynatom nauki możliwość poznania jej od tej praktycznej strony. Każdy z uczestników warsztatów ma możliwość samodzielnego wykonywania doświadczeń. Zajęcia prowadzone są przez pracowników najlepszych polskich uczelni, a wgląd w ich codzienną pracę jest dla uczestników bezcenny – opowiada Martyna Strupczewska z Fundacji Adamed, kierowniczka programu ADAMED SmartUP.

Program lubelskich warsztatów Adamed przygotowali naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie odbywać będą się zajęcia.

– Serdecznie zapraszamy uczniów, którzy interesują się naukami ścisłymi do udziału w naszych warsztatach. Uczestnicy będą mogli m.in. samodzielnie wyizolować DNA, wykonać reakcję PCR czy otrzymać mleko bezlaktozowe w wyniku immobilizacji laktazy. Praktyczne zajęcia w laboratorium będą doskonałym uzupełnieniem wiedzy zdobytej podczas lekcji w szkole – zachęca dr Radosław Mencfel, koordynator biotechnologii, Katolicki Uniwersytet Lubelski. Opr. ZM

Plan zajęć:

19.11 Poznaj świat enzymów
19.11 Jak unieruchomić enzymy?
26.11 Sprawdź się w roli biotechnologa – izolacja DNA
26.11 Sprawdź się w roli biotechnologa – projektowanie i wykonanie reakcji PCR
3.12 Mikroorganizmy w służbie człowieka
3.12 Kiedy stajemy się super człowiekiem